Когато подрязвате домати, трябва да спазвате определени правила, в противен случай може да загубите реколтата си.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Как е правилно да се подрязват доматите?
Първо, можете да премахнете листата само на високорастящи, но не и на нискорастящи сортове. Първите листа на високите домати се отстраняват 2-3 седмици след засаждането им в земята ( премахват се по 2 долни листа на седмица).
Изключително важно е да не се премахват листата, разположени над първата чепка, те са източник на храна за заложените плодове на тази клонка.
Торене на доматите след засаждане - ето как се прави
Още: Как трябва да се реже прецъфтяла орхидея
Още: Знаете ли как се гледа синя орхидея
След премахване на всички листа до първата чепка се спира резитбата, докато завържат всички плодове на чепката. Също така, преди плодовете да започнат да узряват, е забранено да се отрязват листата, разположени над чепката, на която са те.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои цветя се засаждат до ягодите, за да отблъснат вредителите
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
4 правила за грижа за доматите
Всеки градинар трябва да спазва тези 3 правила в грижа за доматите.
Правило 1 - След засаждане на разсад, обърнете специално внимание на горните листа. Ако те се извиват и са твърде крехки, това означава, че сте прехранили насажденията с азот. За да намалите съдържанието на този елемент в почвата, трябва да поливате почвата обилно и да добавите калиев сулфат.
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Правило 2 - Огледайте растението като цяло. Ако долните листа на доматите пожълтяват и самият храст изсъхне, най-вероятно става въпрос за липса на азот. В този случай си струва да използвате органично-минерално торене с добавяне на азот. Препоръчително е да поръсите горната почва около храстите с всякакви органични вещества.
Правило 3 - Изберете торене, оценявайки състоянието на плодове. На последния етап, още през периода на растеж на плодовете и тяхното оформяне, калцият е важен. Недостигът му често е провокиран от прехранване с азот, което води до бързо формиране на плодовете и поява на цъфтежно гниене.
За да избегнете неприятни последици, трябва да поливате доматените храсти в корените с калиеви и магнезиеви торове и да пръскате листата и плодовете с калциев нитрат два пъти седмично.
Правило 4 - Правилно поливане по време на цъфтежа. Режимът на поливане по време на цъфтежа трябва да бъде умерен и редовен. Избягвайте преполиването, за да избегнете гниене на корените. Поливайте доматите, когато горният слой на почвата е леко изсъхнал, като използвате хладка вода.
Следвайки тези прости съвети за грижа за доматите по време на цъфтежа, можете да получите изобилна реколта от силни и здрави плодове. Не забравяйте, че грижата за вашите домати през този период е ключова за успешното отглеждане на тези растения. Редовното пръскане и торене ще ви помогне да постигнете отлични резултати.
Тази бяла напитка е най-добрият тор за доматите