Някои градинари са на мнения, че след като зимният чесън се засади, той не се „докосва“ до пролетта. Съответно те не полагат абсолютно никакви грижи за него. Но градинарите с опит са на мнение, че той все пак се нуждае от торене. Всичко много зависи от първоначалното състояние на почвата и ефективността на избраните торове. Най-добре е да се използват допълнителни хранителни вещества в началото на ноември. Те гарантират, че насажденията ще растат здрави и силни.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какви са предимствата на това торене за зимен чесън?
Трябва да се отбележи, че това торене може безопасно да се извърши както в края на този месец, така и в самото начало на следващия. Основната задача е да се гарантира, че истинските студове не се превръщат в пречка за усвояването на хранителните вещества.
Кога и как да засадиете лук и чесън през ноември
Ако спазите сроковете, чесънът ще стане голям, вкусен и здрав. Късното торене значително укрепва имунната му система. Най-добре е да обърнете внимание на всички рецепти, които включват използването на естествени торове. Най-ефективните от тях включват пепел, както и компост с хумус.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Пепелната тинктура с оцет се счита за най-правилното решение, тъй като необходимите вещества от нея бързо попадат в почвата. За да приготвите, трябва да вземете 1 чаша пепел (всякакъв вид, но за предпочитане от изгаряне на трева) и 1 чаша 9% оцет. Пепелта трябва да се смеси с оцет (сместа ще цвърчи - това е нормално) и след това да се разтвори в 10 литра вода. Оставете да престои 2-3 часа и обилно напоете предварително навлажнената леха с чесън.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Едно такова торене на сезон е достатъчно, за да ви зарадва реколтата.
Когато подхранвате зимния чесън с дървесна пепел, е изключително важно да вземете предвид времето.
Зимният чесън трябва да се подхранва с пепел само през есента, седмица или две преди засаждането. През пролетта чесънът не се нуждае от торене с пепел, през този период се използват азотни торове.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Също така, когато подхранвате чесън с пепел, трябва да обърнете внимание на състоянието на почвата.
Чесънът наистина не обича кисели почви; той предпочита неутрално ниво на pH. Пепелта помага за намаляване на киселинността.
На квадратен метър трябва да добавите най-малко 700 грама и не повече от 3 килограма пепел, в зависимост от нивото на киселинност на почвата.
Какво да направите, ако зимният чесън покълне преди зимата?