Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Направете това и ще имате огромна реколта от тиквички

18 юни 2021, 06:50 часа

Юни месец е, което означава, че работата в градината е в разгара си. В тази статия ще ви споделим полезни съвети при засаждането и грижите за тиквичките, така че реколтата да надмине всички ваши очаквания.

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?

Засаждане

Има два начина за засаждане на тиквичките: семена и разсад. Първият метод е подходящ, ако климатът позволява засаждане директно в земята или просто нямате място за отглеждане на разсад. Най-добре е да засадите семената в почвата в края на май или началото на юни. Няма нужда да чакате силната жега, но няма нужда и да бързате. Ниските температури могат да повлияят неблагоприятно на растението.

Преди сеитбата трябва да подготвите почвата: направете дупки на разстояние 70 см една от друга, поставете в тях компост или хумус. След това, можете да посеете семената. Тиквичките обичат светлината и топлината, така че трябва да се засяват на слънчево място.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Ако искате да отгледате разсад, изсипете смес от торф и хумус в малки саксии или чаши, полейте и поставете семената. Поръсете ги със слой почвена смес с дебелина около 2-3 см. Поливайте разсада на всеки 10 дни. За цялото време направете 2 подхранвания. Първото – при появата на издънките, второто – след 10 дни. Разсадът се засява 30–35 дни преди засаждането на открито.

Отглеждане на тиквички – грижи за растенията

Почвата трябва да е водопропусклива. Някои видове почви са склонни да се втвърдяват – на повърхността се образува кора. Препоръчва се по-често да се разрохква такава почва.

Тиквичките се нуждаят от редовно, но не твърде често поливане. Веднъж на всеки 10 дни ще бъде достатъчно. За 1 м² ще ви трябват около 10 литра вода. Между другото, правилната температура на водата за поливане е много важна. Твърде студената вода може да причини гниене на завръзите. Ако остават около 10 дни преди прибиране на реколтата, тогава поливането трябва да се спре.

Още: Избор на жива коледна елха: Син, норвежки, сръбски смърч или ела?

Още: Всеки градинар трябва да направи това в градината до края на декември

Отглеждане на тиквички - съвети при засаждането и подхранването

За подхранване се използва настойка от лопен или специални торове. Подхранете ги поне 2 пъти: по време на периода на цъфтеж и по време на развитието на плодовете. Това ще увеличи добива. Препоръчва се също така да разклащате листата за по-добро опрашване на тиквичките по време на цъфтежа. Това трябва да осигури по-добър достъп на насекомите до цветовете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес