Ако събере в Народното събрание мнозинство, ще подпиша споразумението. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел във връзка със Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна. Ние сме в контакт с украинската страна, те проявяват разбиране, чакаме Народното събрание да вземе отношение, добави Главчев. Документът предизвика бурни дебати и реакции по-рано днес в парламента.
"Нямам никакви притеснения"
Премиерът беше категоричен, че няма никакви притеснения относно документа, имащ характер по-скоро на политическа декларация. От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт. Главчев посочи, че споразумението е правно необвързващо, политическо и не попада в договорите, които подлежат на ратификация от парламента. Министър-председателят обаче се обръща към Народното събрание заради 10-годишния срок на споразумението. Имаме едно такова служебно правителство, което подписа договор с дълъг период и още му „берем гайлето“ на този договор, припомни Главчев.
Още: Главчев иска позволение да подпише 10-годишно споразумение за сигурност с Украйна
Попитан за проведения разговор в понеделник с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и обсъдената тема относно Република Северна Македония, премиерът Димитър Главчев беше категоричен, че страната ни е част от общоевропейската позиция. Подкрепяме разширяването със Западните Балкани, това е геополитическа тема. Единствено трябва да се спазват условията по приемане на държави членки, добави министър-председателят.
Още: България и Украйна подписват споразумение в областта на сигурността