Много градинари знаят едно правило добре от опит: когато се появят първите признаци на брашнеста мана, трябва незабавно да започне борбата с болестта. По правило заразените растения се отстраняват, а здравите се третират със специални съединения. Добре действа и превантивното пръскане. Ето защо си струва да се обърне внимание на доказани методи за третиране на насаждения срещу брашнеста мана.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-добрите бабини рецепти против мана
Масло със сода - репоръчително е да вземете 1 л вода. След като течността се затопли до стайна температура, трябва да добавите голяма лъжица сода, растително масло и сапун.
С какво се пръска маната по доматите?
Доведете състава до хомогенно състояние. Уверете се, че всички съставки имат време да се разтворят. След това извършете обработката. След седем дни повторете процедурата.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Сода и сапун - тази рецепта също работи добре, но се възприема повече като превантивна мярка. Ще трябва да вземете кофа с вода и да оставите течността да се утаи. След това добавете две супени лъжици сапун и сода. Като превантивна мярка продуктът се използва около пет пъти през сезона.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Чесновата запарка е друг популярен лек. Счукват се приблизително 150 грама скилидки чесън се заливат с 600 грама вода. Киснат се на тъмно и топло място в продължение на три дни. За обработка 60 грама инфузия се разреждат в 10 литра вода и се добавя една четвърт парче сапун за пране. Пръскайте доматите веднъж на всеки 10 дни. Разтворът на йод се приготвя по следния начин. Изсипете 100 милилитра обезмаслено (нискомаслено) мляко в пластмасова бутилка, добавете вода до 1 литър и добавете 1-2 капки йоден разтвор (но не повече!). Полученият разтвор трябва периодично да се пръска върху растенията, като се започне от цъфтежа на първия клъстер.
Други ефективи бабини рецепти са:
- Разтвор с дрожди. Това решение подобрява имунитета на растенията. 100 грама жива мая се разтварят в 10 литра вода.
- Инфузия от пепел. Разредете 5 литра пепел в 10 литра вода. След като разбъркате, оставете за 24 часа и добавете 50 грама настърган сапун за пране. Самата пепел също потиска добре гъбичните спори. Можете да я поръсите върху лехи и млади растения.
- Разтвор с чесън и калиев перманганат. Нарежете 200 грама листа, стрели или скилидки чесън и добавете 10 литра вода. Оставя се 2 дни и се прецежда. Добавете 3 грама калиев перманганат и третирайте растенията.
- Инфузия от хвощ - тя ще увеличи устойчивостта на растенията. 200 грама сух хвощ се варят 20 минути, разреждат се с 10 литра вода и разтворът се използва за пръскане.
Как да се отървете от маната в градината - стар градинарски трик
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари