В началото на пролетта, когато природата се събужда след зимен сън, започва активният растеж на любимия на всички люляк. През този период е много важно да му осигурите подходяща грижа, за да получите буен и ярък цъфтеж. Руският агроном Светлана Мамина, която се е специализирала в отглеждането на различни сортове от това растение повече от 20 години, говори за това как да направи това.
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Пищен цъфтеж на люляка
“Първата стъпка в грижата за люляковия храст е резитбата. През пролетта, преди да започне активен растеж, е необходимо да се отрежат всички стари и повредени клони, както и тези, които растат вътре в короната и пречат на нейното нормално развитие. Това ще помогне на растението да насочи енергията си към образуване на нови издънки, както и да ви зарадва с по-пищен цъфтеж“, казва Светлана Мамина.
Какво ще се случи в дома ви, ако засадите люляк на двора?
Експертът посочва торенето като следваща стъпка. Люляците се нуждаят от достатъчно хранителни вещества за нормален растеж и развитие. През пролетта се препоръчва използването на органични торове като компост или хумус. Те съдържат всички необходими хранителни вещества и подобряват структурата на почвата.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
“Можете също така да използвате минерални торове, съдържащи азот, фосфор и калий. Азотът подпомага растежа на зелената маса, фосфорът - развитието на кореновата система, а калият - укрепва стъблата и листата. Въпреки това, не трябва да прекалявате с азотните торове, тъй като те могат да доведат до прекомерен растеж на зелена маса в ущърб на цъфтежа”, казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Светлана Мамина отбелязва, че люляците се нуждаят от редовно поливане. През пролетта, особено в периода на активен растеж, растението се нуждае от достатъчно количество влага. Въпреки това, не трябва да преовлажнявате почвата, тъй като това може да причини гниене на корените.
Също така си струва да се обърне внимание на защитата от вредители и болести. В началото на пролетта можете да извършите превантивно третиране на растението със специални препарати, които ще помогнат за предотвратяване на развитието на болести и нападения от вредители.
Люляците се размножават със семена само от специалисти в разсадници. Градинарите използват вегетативни методи за размножаване на сортови люляци: наслояване, присаждане и резници. Можете да закупите вече присадени разсад или собствени корени, получени от наслояване или резници.
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Предимството на собствения разсад пред присадения е, че е по-малко взискателен, бързо се възстановява след зимата и лесно се размножава чрез вегетативни методи. Самовкоренените люляци имат голяма дълготрайност.
Дори не сте предполагали за тези лечебни свойства на люляка