Грижата за лозата не приключва с прибирането на реколтата, тъй като насажденията трябва да се подготвят за зимата. Гроздето обича топлината, така че трябва да бъде изолирано в студено време. Опитните градинари знаят, че за да даде добра реколта през следващия сезон, не е достатъчно лозата само да се подрязва през есента. Много е важно да се използва допълнителна защита, която ще запази лозата.
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Покриване на лозата преди зимата
Лозата трябва да се покрие със слой почва. Този подслон трябва да бъде подготвен непосредствено преди замръзване. В рамките на един месец жлебовете трябва да бъдат покрити с друг слой пръст със същата дебелина.
Направете това и ще забравите за копаенето на лозето
Интересен момент, но гроздето може да бъде покрито със сняг, което може да предпази растението от хипотермия и когато се стопи, ще насити земята с влага. Издънките трябва да бъдат разположени върху дъски и решетки. От време на време трябва да се хвърля сняг върху това покритие.
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Препоръчително е да покриете гроздето за зимата. За целта може да използвате слама, дребни камъчета и агрофибър.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Дебел слой слама идеално затопля гроздето през зимата. След първата слана лозите трябва да се покрият със слама с дебелина 20 сантиметра. След 2 седмици трябва да повторите същото. Сламата е лека и може да набъбне от зимния вятър, така че е по-добре да я закрепите с агрофибър. Малките камъчета перфектно предпазват от студа.
През последните години нашите зими са относително топли, така че лозите могат да бъдат покрити с агрофибър. Можете да го използвате за увиване на издънки или поставяне на агрофибър върху слама или паднали листа.
Есенно подрязване на лозата
Резитба на лоза на 1 година. Когато засаждате разсад през пролетта, започнете формиращата резитба на гроздето през същата есен. Израснал ли е 1 издънка на млад храст до есента? Подрежете внимателно до 3-4 пъпки.
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Резитба на лоза на 2 години. До втората есен в градината разсадът вече е образувал 3-4 силни издънки. Всяка издънка се скъсява, оставяйки само 3-4 пъпки.
Резитба на лоза на 3 години. На порасналия храст, през третия есенен сезон, вече са формирани 4 големи силни лози със странични издънки на всяка от тях. В бъдеще именно тези млади странични издънки ще дадат клъстери. На всяка лоза изберете 2 от най-добрите издънки. На дъното на избраните оставете 2-3 пъпки (по този начин ще оформите заместващ възел). Най-горната от избраните съкратете на 7-10 очи (това ще образува нов плодов летораст). Така че на 3-тата година от растежа ще имате правилно оформен гроздов храст.
Резитба на лоза 4 години. И за тази година, и за цялата следваща резитбата ще се извършва по същия принцип. Плододаващата лоза се отстранява, едногодишният прираст на заместващата пъпка се подрязва, а долната лоза се реже на 3 пъпки и става заместващ завръз.
Най-добре е лозата да се подрязва през есента, когато температурата вече наближава нулата, но все още няма слана.
Кога се прави първото пръскане на лозето?