Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

21 януари 2025, 14:11 часа

Много градинари отглежат тиквички в градината си и въпреки че тази култура не е претенциозна, понякога реколтата не е особено богата. Причината за това най-често се крие в неправилния избор на място за засаждане. Затова всеки градинар трябва да знае къде точно трябва да се засади тази култура, за да прибере наистина богата реколта. В случая е необходимо да се обърне внимание на някои от характеристиките на растението. Тиквичките се нуждаят от слънчева светлина и топлина. 

Най-доброто място за засаждане на тиквички

Препоръчително да подготвите добър дренажен слой и да се погрижите за плодородието на почвата преди засаждането на тази култура. Най-доброто място за тиквички ще бъде това, което им осигурява защита от вятъра и достатъчно слънчева светлина. Затова не трябва да ги засаждате на полусянка или под короните на дърветата. В противен случай е малко вероятно реколтата да е добра.

Как да съхраним тиквички за зимата във фризера

Най-добре е да отглеждате тиквички на мястото, където миналата година е имало зелено торене, пасленови култури (картофи, домати, чушки или патладжани) и бобови растения (грах, боб, боб). Но след тиквени култури (краставици, дини, пъпеши, тикви, тикви) не можете да засаждате тиквички - те имат общи заболявания, спори на патогенни гъбички се натрупват в почвата и всяка година ще засягат растенията все повече и повече. След свързаните култури тиквичките могат да бъдат засадени не по-рано от 4 години на същия терен.

Преди засаждането трябва да почистите избраната площ от плевели. Също така е необходимо да се добавят органични торове към почвата, за да се повишат нейните хранителни свойства. Що се отнася до избора на сорт, трябва да вземете предвид климата на вашия регион. Хибриди като Cavili, Lenutsa, Ardendo, Marcella, Asma и др. са доказали своята адаптивност и плодородие.

Защо тиквичките цъфтят, но не връзват

 

Не забравяйте да поливате тиквичките редовно, особено в горещите дни, но не позволявайте водата да се застоява. Освен това е необходимо периодично да се премахват плевелите, да се прилага торене и да се отрязват излишните издънки, като по този начин се стимулира растежа на плодовете. Ето какви още грижи е необходимо да полагате.

Грижа за тиквичките

За активен растеж и развитие е необходимо да се поддържа оптимална влажност на почвата. Оптималната температура на водата трябва да е +23-25°C. Не използвайте студена вода за напояване. Температурните промени могат да причинят гниене на младите яйчници. Водата не трябва да попада върху листата, цветята, стъблата и плодовете. В противен случай могат да възникнат изгаряния, които влошават състоянието на културата като цяло. Препоръчително е тиквичките да се поливат рядко, но обилно.

Лесна и бърза рецепта: Мариновани тиквички в зехтин

Преди да започне периодът на цъфтеж, разсадът трябва да се полива веднъж на всеки 7 дни. Разходна норма: 9-10 литра на 1 кв. метър площ. Във фазата на плододаване е необходимо да се полива по-често - 2-3 пъти на 7 дни.

За да получите богата и висококачествена реколта от тиквички, е необходимо системно да премахвате плевелите. Процесът помага за разрохкване на почвата и подобряване на достъпа на вода и въздух до корените. Разкопаването трябва да се извърши на малка дълбочина.

За да увеличите добива на тиквички по време на цъфтежа, трябва да привлечете опрашващи насекоми. За да направите това, тиквичките се напръскват с разтвор, приготвен от 100 гр захар и 1 гр борна киселина, разредени в 1 литър вода.

Защо тиквичките са толкова полезни за вашето здраве 

Тиквичките обичат плодородна почва, така че през пролетта е полезно да добавите на всеки квадратен метър площ следните хранителни вещества:

  • хумус или компост – 8 – 10 кг (1 кофа);
  • урея – 8 гр (1 супена лъжица);
  • двоен суперфосфат - 6 гр (1 чаена лъжичка);
  • калиев сулфат – 12 гр (2 чаени лъжички).

Тези торове трябва да се разпръснат равномерно върху площта и почвата да се изкопае с щика на лопатата. А при засаждане на семена или засаждане на разсад в дупка е полезно да добавите още 1/2 кофа хумус или добре изгнил компост.

Тези торове ще бъдат достатъчни за целия сезон - тиквичките не се нуждаят от допълнително торене през лятото. 

Трябва да я опитате: Запеканка с кайма и тиквички

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес