Горещите дни действат пагубно върху развитието на един от любимите ни зеленчуци в градината, а именно краставиците. При по-резки промени в температурите, листата започват да увяхват, а на по-късен етап се стига до окапване.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Има случаи, в които през деня листата увяхват, а през нощта те се възстановяват. Тук става въпрос за фузарийно увяхване, както и кореново базово – стъблено гниене.
Кои зеленчуци се сеят през ЮЛИ и АВГУСТ?
Повечето градинари в подобен момент си мислят, че растението се нуждае от вода, но истината е, че прекомерното поливане може да нанесе още по-сериозни вреди.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Причините за такива явления се дължат на гъбични поражения. Растенията трябва да получат незабавна помощ, ако искате да ги спасите. В противен случай рискувате да ги унищожите и при това завинаги.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Ние ще споделим съветите на един опитен градинар, който успя да спаси краставиците на своя комшия и всички в околността вече се доверяват единствено на него.
Какви са съветите на комшията за спасението на краставиците?
Когато станете свидетели на тези първи признаци, вие със сигурност не бива да стоите отстрани и да сте безучастни.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Ако искате да предпазите лозите от ОСИ, направете си капани със захарен сироп
Нужно е растенията да се отпуснат от поддържащата конструкция и да се засипят с почва. По този начин се стимулира оформянето на нова коренова система, която да не е засегната от гъбички. За предпочитане е поливането да не е под корен, а в междуредията. Не бива също почвата да се прекопава или разравя.
Когато се образуват нови корени (това отнема приблизително около 2 седмици) почвата се подсилва, като се засипва.
Независимо за какви точно гъбични заболявания става въпрос, след като се прибере самата реколта, почвата трябва да се обеззарази. Това е добре да се случи със специализирани препарати, които съдържат мед. Те защитават растителността.
Много е важно да се грижите правилно за вашите растения и веднага да предприемате мерки, ако виждате, че нещо с тях не е както трябва. Колкото по-скоро отреагирате, толкова по-големи са шансовете да спасите зеленчуците и да избегнете унищожаването им.