Ако искате да съберете добра реколта от картофи с отлично качество, тогава ви предстои значителна работа. На първо място, трябва да решите след кои растения трябва да засадите културата. Тъй като картофите се нуждаят от много хранителни вещества, те не трябва да се засаждат върху бедна и изтощена почва.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Следователно е важно мястото, на което ще се засадят, преди това да не е било заето от култури, които също изискват много хранителни вещества и след тях почвата “обеднява”. Това не може да се каже за лука, чесъна, тиквичките и бобовите култури, които обогатяват почвата с хранителни вещества.
Кои култури са най-добрите предшественици на картофи?
Ако миналата година сте отглеждали голямо количество лук, тогава тези лехи може безопасно да се използват за отглеждане на картофи. Счита се, че в този случай в почвата няма да има патогенна флора.
Засаждане на картофи през март - ето какво трябва да знае всеки градинар
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Картофите растат добре дори след тиквички. Не трябва да очаквате „изненади“ от тях под формата на потенциални болести и вредители. Тиквичките имат добър ефект и върху структурата и състава на почвата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Можете да засадите картофи след бобови растения, тъй като почвата ще бъде богата на азот. Тиквата също се счита за отличен предшественик: почвата след нея остава добре подхранена. След чесъна почвата също остава „чиста“, така че нищо няма да попречи на добрата реколта от картофи.
За засаждане на картофи се препоръчва да изберете места с достатъчно светлина. За да увеличите производителността, можете да засадите културата след цвекло, краставици и зеле. Не трябва да използвате един и същ парцел два пъти подред за сеитба на картофени клубени.
Всеки опитен градинар подготвя семенен материал през есента. Предварително избира здрави грудки с тегло до 100 гр. Поддържа материала на светлина до позеленяване. След това се поставя в дървени касетки и се прехвърля в складова база с хладилен агрегат и климатична система. През пролетта, 4 седмици преди засаждането, семенният материал се взема от контейнерите и се оставя да покълне на топло място. Преди покълването растенията се дезинфекцират и се третират със стимулиращ състав.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Картофите обичат черноземи, глинести и песъчливи глинести почви. Засяването на грудки в тежка и сбита почва има отрицателно въздействие върху плодородието и здравето на растенията. Клубените трябва да бъдат засадени в леко кисели и плодородни почви. Подкислените и алкални почви са строго забранени за отглеждане на тази култура.
Подготовката на парцела започва през есента - тогава почвата трябва да се разкопае на дълбочина 30 см, добавят хумус, дървесна пепел, оборски тор, вар, компости и комплексни минерални добавки. През пролетта, преди сеитбата, почвата се прекопава отново. Процедурата се редува с прилагането на пепел и минерални торове.
За садене на картофи - кога е подходящият момент