1. Добре наторената почва за домати е строго противопоказана. Освен това при засаждане на разсад е невъзможно дупките да се запълнят с оборска тор или птичи тор. В противен случай растенията ще започнат да се угояват в ущърб на плододаването. В допълнение, такива хранени растения са податливи на болести от късна болест.
2. Не подхранвайте доматените растения с разтвор повече от 2-3 пъти на сезон. Само им вреди. Не забравяйте, че е по-добре да се подхранват малко, отколкото да се прехранва.
3. Подобно на прекомерното внасяне на органични вещества, прекомерното внасяне на урея е вредно за доматите. Когато засаждате разсад, не поставяйте урея в дупките и често не поливайте насажденията с нея - доматите не харесват това. Ако възникне такава необходимост, поръсете доматените листа с карбамид, разтворен във вода в съотношение: 1 с.л. лъжица за 10 литра вода. Това може да стане само в началото на развитието - не по-късно от първите дни на юни.
Как да се подхранят доматите
● Първата превръзка на домати, засадени на открито, се извършва най-добре в края на май или първото десетилетие на юни в размер на 1 супена лъжица нитрофоска, половин литър лопен, 1-2 таблетки микротор, 0,5 чаени лъжички борна киселина на 10 литра вода. Под всеки храст изсипете 1 литър от приготвената торова смес.
● Втората превръзка се прави най-добре в началото на юли със следния състав: 1 с.л. лъжица калиев сулфат, половин литър лопен, 1-2 таблетки микротор на 10 литра вода. Полейте и 1 литър торова смес под храста на растението.
● От второто десетдневие на юли е необходимо да се спре подхранването на растенията и да се полива само при необходимост, като се избягват внезапни промени в влажността на почвата. При допълнително торене и поливане листната повърхност на растенията се увеличава повече и узряването на вече образуваните плодове се забавя. Масовото узряване на плодовете преминава по-бързо на постна, а не на мазна почва.