Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви зеленчуци може да засадите през юни?

07 юни 2024, 10:15 часа

Юни е месецът, в който вече прибираме първите плодове, засадени през пролетта. Независимо от покачващите се температури, все още можем да се засадят определени култури, които ще дадат реколта през втората половина на лятото.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Ето кои са зеленчуците, които може да засадите през юни. 

Засаждане на зеленчуци през юни

Фасулът расте бързо и понася добре топлината. Когато по време на цъфтежа има суша и вятърът е силен, горещ и сух, цветът окапва и може да останете без реколта. Ето защо поливането през този период е изключително важно.

Зеленчуци, които да засадите през май и юни: За закъснели градинари

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Тиквичките също растат бързо и все още могат да се сеят. Изберете слънчево място и добре дренирана почва. Поливайте ги редовно и мулчирайте почвата около тях.

Тиквичките обичат частична сянка и плодородна почва, която не е кисела. Препоръчва се семената да се покълнат преди засаждане в градината. За целта просто ги покрийте от двете страни с кърпа, намокрете ги с вода, поставете ги в торба и ги оставете на топло място с температура около +24-26°C. Но при късно засаждане през юни е по-добре да се използва разсад. Тиквичките не растат добре след всички култури. Не можете да засадите разсад от тях след тиквени зеленчуци. Също така не се препоръчва да засаждате тиквички без разсад на едно и също място две години подред. Почвата трябва да бъде изкопана, мулчирана през есента, подсилена с органична материя и съдържаща необходимите хранителни вещества, независимо кога се планира засаждането на разсад от тиквички.

Краставиците са като тиквичките и изискват подобни грижи. В случай на засаждане на разсад, те ще бъдат по-чувствителни към адаптация и високи температури, така че ги поливайте редовно. Можете да ги засеете отново през втората половина на юли, за да прибирате свежа реколта през септември.

Морковите, засадени през юни, се берат в края на лятото или есента. Преди сеитба подгответе добре почвата, която трябва да е рохкава, за да се развие добре.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Магданозът е друг зеленчук, който може да се сее този месец, но с редовно поливане, тъй като семената се нуждаят от дълго време, за да покълнат, понякога месец и половина. Има подобни изисквания като морковите.

Сеитбата на цвекло през юни също изисква рохкава и влажна почва и редовно поливане. Внимавайте да не го засеете твърде гъсто.

Има сортове марули, които могат да се сеят през лятото. Изберете такива, които са устойчиви на топлина, поливайте ги редовно и ги мулчирайте. При твърде високи температури можете да ги засенчите с агротекстил.

Манголдът е устойчив на топлина и може да се засажда непрекъснато през лятото. Осигурете му хранителни вещества и достатъчно вода и се наслаждавайте на ползите от него през цялото лято.

 Босилекът е топлолюбива билка и може да се сее още през юни. Вирее добре на слънчеви места в градината, а най-добрият му съсед е доматът.

5 бързорастящи междинни култури за вашата зеленчукова градина

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес