Индийски люляк или лагерстремия (Lagerstroemia indica) е храст, който обича топлината и грижите - като щедро се отплаща с красив дълготраен цъфтеж на големите си съцветия в бяло, лилаво, розово-малиново и червено. А есента ще зарадва почитателите си с жълто-червени листа и прекрасна светлобежова кора.
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Условия на отглеждане
Лагерстремията е хронично топлолюбива и способна да дарява красотата си при определени условия: ярко осветление с фитолампа за най-малко 14 часа на ден, температура 18-24⁰C и висока влажност на въздуха (60-65%). През зимата се нуждае от прохлада, около 10°C. Затова най-лесният начин е да отглеждате растението в преносима обемиста саксия (кашпа), която в топлите пролетни дни може да бъде пренесена на балкона или направо на вилата за лятото, където да й се осигури най-слънчевото място без течение. В по-топли региони лагерстремията се вкоренява добре на открито, понякога дори без подслон за зимата.
Почвата. В природата индийският люляк е свикнал с рохкава, подхранена почва и ще бъде щастлив, ако му се осигури добре наторена торопочвена смес. Може и сами да си приготвите такава от торф, хумус и пясък в съотношение 10 х 5 х 2.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Засаждане. След като купите лагерстремията, я полейте обилно и внимателно я издърпайте заедно с кореновата буца пръст. Засадете растението в нов съд с керамзитов дренаж, запълнете кухините със свежа торопочвена смес, уплътнете и полейте умерено.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Люлякът ще цъфти по-пищно от всякога, ако направите това
Поливане. Лагерстремията изисква редовно поливане, почвата трябва да бъде постоянно леко влажна – но излишната влага може да доведе до заболяване на растението. Индийският люляк реагира много добре на пръскане с вода чрез спрей-бутилка 2 пъти на ден, особено в горещо време. В периода на покой също е необходимо да се полива, но с около 1/3 по-малко вода.
Подхранване. В началото на април е време да стимулирате растежа и развитието на лагерстремията, като редувате течен хуминов и течен комплексен минерален тор до началото на ноември. От средата на ноември до края на март не подхранвайте изобщо.
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Подрязване. Всяка есен оформяйте индийския люляк, като подрязвате клоните му до 1/3 от дължината. Клоните, които растат навътре и се „бият“ в короната, се режат до основата.
Покой. От края на ноември до края на март растението е в период на покой: отстранете всички листа и преместете саксията с лагерстремия в светла стая с температура между 10 и 12⁰C. Поливайте умерено, като не позволявате почвата да изсъхне напълно.
Пресаждане. Отглеждането на лагерстремия изисква пресаждане веднъж на всеки 3 години през пролетта в по-големи (+20%) саксии, като почвата частично се обновява. Най-подходяща е висока и тясна саксия, иначе цъфтежът намалява.
Ако се грижите правилно за този капризен храст, ще се възхищавате на великолепния му цъфтеж от юли до края на октомври.
Люляк - лечебните свойства, за които не предполагате
Размножаване
Чрез деление. В последните дни на март и началото на април изваждате възрастната лагерстремия от саксията и отделяте прикоренните издънки заедно със собствените им корени от майчиното растение. Засаждате ги в нова торопочвена смес и ги поливате редовно. Когато растението се стабилизира, го премествате в стационарни саксии с дренаж на постоянно място.
Чрез резници. През август отрязвате резници с дължина 15 см от полувдървесинени клони. Отстранявате листата от долните половини на резниците и ги потопявате на 1/3 от дължината за 10-12 часа в течен хуминов биотор. След това потапяте краищата на резниците в стимулиращ вкоренител и ги заравяте на 4 см в торопочвена смес на 20 см един от друг. Покривате ги с прозрачни бутилки и поставяте на добре осветено място с температура между 20 и 24⁰C. Редовно овлажнявайте почвата.
След около месец резниците ще се вкоренят. В края на следващия март ги преместете в стационарни саксии с почва и дренаж.