Дафиновият лист се бере от лавър - лавров храст, съществува още и лаврово дърво с височина до 15 метра. А названието „дафинов“ произхожда от гръцката митология. Веднъж Аполон се подиграл на бога на любовта Ерос, който за отмъщение го пронизал с една от своите любовни стрели - и Аполон се влюбил в речната нимфа Дафне.
Тя обаче била дала обет за девственост, подобно на богинята на лова Артемида, и помолила боговете да я спасят от неговото преследване. За да изпълнят желанието й, те я превърнали в лаврово дърво. Аполон си направил венец от клоните му, а по-късно с лаврови венци окичвали победителите в Олимпийските игри. Днес имената Лаура, Лора, Лоренцо, също и званието „лауреат“ произхождат все от от тази история, разказана ни от Овидий в неговата най-прочута творба „Метаморфози“.
Лавърът се отглежда успешно в домашни условия. Листа от младо растение не бива да се събират – това е възможно едва след 4 годишен растеж, от ноември до февруари. За целта листата се нарязват заедно с малки клонки и едва след това се разделят. Клонките може да се изхвърлят, а листата се сушат на тъмно и сухо място.
В домашни условия лавърът живее около 15 години. В горещо време се полива обилно с утаена вода със стайна температура; през студения сезон поливането се намалява, но е важно почвата да не изсъхне.
Подправката, която увеличава реколтата на всичко в градината
Най-подходящият начин за размножаване е чрез семена. Такова растение по начало ще си бъде домашно и няма да страда заради климатични промени при пренасяне и пресаждане. Семената се посяват през пролетта или есента. Преди сеитба се поставят в хладилник за един месец за стратификация (адаптиране), след което се накисват 3-4 дни; но отначало се отстранява пулпата.
За засаждане ще ви е необходима 1/4 тревна почва, 1/4 листна почва и 1/2 пясък. Саксията се захлупва с прозрачно фолио или стъкло. Щом се появи вторият истински лист, полученият по този начин разсад се засажда в отделни малки саксийки; щом укрепне и се издължи, го пресаждате в по-големи керамични саксии.
След набъбване семената се засяват в контейнер с плодородна почва, чийто горен слой се състои от навлажнен едър пясък (в него покълва най-добре). Дълбочината на полагане е 1–1,5 см. Температурата на почвената смес не трябва да е по-ниска от 18°С.
След засяването на семената навлажнявате повърхността със спрей-бутилка и покривате съда с фолио. Поставяте го на топло и светло място. Щом се появят издънки, фолиото се отстранява.
Всяка есен поливайте градината с дафинов лист и сода
Има и алтернативен начин за размножаване – с резници. За такива се използват зрели, но не вдървесинени издънки; те ще се появят около март-април. Дължината на всеки резник е до 8 см, всички долни листа се отстраняват. Обаче този метод е сложен, защото резниците се вкореняват доста трудно и са доста капризни. Засаждането става по следния начин: приготвяте стимулатор на растежа на корените, потопявате резниците в него.
Забивате ги на дълбочина 2 см в чист пясък. Над тях поставяте защитно фолио така, че да не докосва растенията. Вкореняването ще отнеме около 30 дни, след което можете да ги прехвърлите в саксии с диаметър около 9 см.
Върхът на основната издънка се отрязва на височина 10 см. Скоро от долните пъпки поникват две нови издънки. Когато пораснат на 20 см, се прищипват. Така дървото ще расте средно с 8 см на година.
Да имате лавър в дома си е не само полезно, но и интересно. След като растението порасне, ще бъде възможно да се формират различни композиции с него, а на короната да се придаде интересна форма, може би кълбо или дори звезда. Този процес (формиране на короната) започва на втората година.