Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се прави разсад на аубриета – не е толкова трудно

07 февруари 2025, 07:15 часа

С първите слънчеви лъчи и крехките бели главички на кокичетата, надничащи под снежната пелена, мечтата за цветна градина се вкоренява в ума на разполагащите с двор или късче земя пред дома си. Озеленяването обаче може да струва цяло състояние, ако се използват услугите на професионалист или ако се избират по-екзотични растения. Може да отгледате цветята за своя рай и сами. Вижте как.

7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни

Inserted Image

Аубриета – красота и цвят в градината

Една от приказните красавици в градината, предпочитана за озеленяване, тъй като придава много цвят и пъстрота със своите лилави, сини, розови и бели нюанси – стилна комбинация, подхождаща на екстериора на всеки дом, е аубриета. Радва с аромата и цветовете си пред цялата пролет, а лесното отглеждане прави това цвете подходящо и за начинаещи градинари. Има един недостатък – ще ви трябват средства, ако искате да се насладите на големи туфи. Ако не разполагате с бюджет за озеленяване, може да отгледате растенията си от семена сами – много по-изгодно е, отколкото закупуването на разсад. Ще ви помогнем с информация как се прави разсад на аубриета. Не сте закъснели, подготовката започва именно сега – през февруари, така че ще може да се насладите на цялата ѝ прелест още тази година.

Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Inserted Image

Как се прави разсад на аубриета

За да направите разсад, необходими са ви семена. Препоръчваме да не разчитате на такива от приятели или закупени от верига, а да се снабдите с тях от специализиран магазин, който гарантира качество, здрави семена и кълняемост. От качеството на семената зависи в значителна степен качеството на разсада и дали ще се радвате на красотата на аубриета в градината си. Изборът на семена обаче е само първата стъпка, за да се гордеете с красива и богата на цветове и аромати градина. Важно е още:

1. Да подготвите почвата

Аубриета харесва рохкава и лека почва. Ако сте начинаещи и не знаете как се подготвя почва, така че да отговори на изискванията на цветето, нито пък имате уменията да определите лека ли е почвата, която имате, закупете готов субстрат за цветя. Това ще ви спести много време, труд и риска да бъдат напразни и от семената да не стане разсад. Експертите обаче препоръчват да не разчитате само и единствено на субстрата, а да добавите мъничко пясък към него, тъй като той подобрява дренажа и се справя с излишната влага – нещо, което е от ключово значение за здравето на разсада, който не толерира прекомерна влажност.

Тази почва е пагубна за разсада

2. Да засадите семената

Когато говорим за аубриета, дори не сме сигурни, че терминът засаждане на семената е най-правилният, тъй като семената, нуждаещи се от светлина, не трябва да се засаждат дълбоко под почвата. По-скоро дори са на повърхността, покрити едва-едва с малко пръст. Ако ги лишите от жизненоважната за покълването им светлина, засаждайки ги на няколко сантиметра дълбочина, от тези семена няма да получите разсад.

3. Да осигурите подходящи условия

Както вече споменахме, това цвете не обича прекомерната влага. Това не означава обаче, че трябва да го държите на сухо. Важно е да полеете след засаждане, а след това – при засушаване. Тъй като семената са почти на повърхността, не може да поливате с вода по стандартния начин, тъй като ще ги отмиете. Осигурете си пулверизатор и пръскайте с него водата. Освен овлажняването важна за покълването на разсада е и температурата. Това е трудна задача за някои домакини, тъй като част от помещенията в дома са твърде студени, а други – твърде горещи за процеса на покълване, за който е нужна температура от 15-18 градуса. Пробвайте в спалнята си – там обикновено отопляваме, но по-слабо, отколкото в другите помещения.

4. Пресаждане в градината

Пресажда се, когато има няколко листа и е укрепнал разсадът.

Кои любими цветя са най-устойчиви на студеното време

Успех с аубриета!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес