Всеки градинар се сблъсква с този проблем - пиперът не успява да узрее в края на сезона, когато застудяването и падането на температурите вече са на прага. В такива случаи си струва да използвате някои техники, които ще ви позволят да „убедите“ зеленчука да узрее по-бързо.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какви трикове ще помогнат за ускоряване узряването на пипера?
Калиевият монофосфат е един от торовете, които могат да накарат този зеленчук да узрее по-бързо. Забавянето на зреенето на този зеленчук е напълно възможно да се дължи на банална липса на калий. Решението на проблема е просто. Трябва да разтворите една лъжица (супена) калиев монофосфат в кофа с вода и да полеете пипера с този разтвор. Същият разтвор може да се използва и за пръскане на пипера. Препоръчително е да добавите фитоспорин към състава на продукта за обработка на листата.
Пипер и патладжан - трябва ли да се торят през септември
Калиевият нитрат е друга ефективна опция за ускоряване зреенето на пипера. Този тор е аналог на калиев монофосфат: трябва да изберете един от двата. Дозировката е същата: вземете голяма лъжица от лекарството в кофа с вода.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Янтарна киселина - този продукт се използва за пръскане на чушки и показва висока степен на ефективност. Вземете пет грама от този продукт и го разредете в литър вода. Това количество е напълно достатъчно за постигане на положителен ефект.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
В открити лехи насажденията трябва да бъдат защитени от хипотермия. За целта могат да се изградят временни подслони. Също така е важно да поливате растенията с топла вода. Поливането със студена вода може да забави узряването на плодовете и също така да причини редица заболявания. Освен това не използвайте вода от кладенец. При много активно слънце и жега се препоръчва често мулчиране на почвата и поливане на насажденията.
Също така трябва да оформите храста и да наторите растенията. Преди студеното време се препоръчва да се премахнат всички малки плодове и цветове - това ще даде възможност за бързо узряване на плодовете, които вече са се образували на храста.
В оранжерия се препоръчва използването на ултравиолетови лампи за ускоряване на узряването. Ако е възможно, при топло време всички прозорци трябва да бъдат отворени. Също така е необходимо редовно проветряване при горещо време.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
За да узреят по-добре чушките, е необходимо да оформите храста, тъй като при силно обрасло растение плодовете ще станат по-малки и ще узреят бавно. За да направите това, трябва да премахнете всички издънки на храста, растящи в долната му част, под точката на разклоняване. Безплодните издънки, болните леторасти и листа трябва да се откъсват.
Освен това трябва да се отстранят излишните листа. - Това ще помогне на слънцето да прониква по-добре. Може да се наложи да отрежете листата няколко пъти през вегетационния период.
Отбелязва се, че при хладно време (по-малко от 15 ° C) е по-добре оранжерията да се затопли - можете да използвате нагревател или да поставите горещи бутилки с вода в оранжерията.
Кога и как е правилно да се бере пипер?