Кубинската мана или Pseudoperonosporosa cubensis е една от най-честите болести, с които се сблъскват производителите на краставици. Как да разпознаем симптомите на заболяването?
При заразяване в началните етапи върху листата се появяват малки точки, подобни на изгаряния. Върху външната страна на листата се образуват яркозелени петна с ъглова или кръгла форма. На вътрешната повърхност се появява сиво-виолетово покритие, което се забелязва само при внимателно оглеждане.
Условия за разпространение на инфекцията
Болестта се развива най-силно във влажни условия, например на открито през дъждовно лято. Резките температурни промени между дневните и нощните температури също са рискови фактори, тъй като росата пада сутрин - редовното появяване на капеща влага върху листата е неблагоприятно.
Несъмнено негативен фактор е мокренето на листата. При горещо време поливането става по-често и се образува кондензат. Поливането със студена вода директно стимулира развитието на мана.
Засаждане на краставици: Слага ли се пепел в дупката?
Годни ли са за консумация краставици от болни растения?
Понякога потребителите се чудят: безопасно ли е да се ядат такива зеленчуци? Отговорът е „да“. Гъбичките, като правило, засягат само листата, но не и плодовете. Болестта обаче може да повлияе върху качеството на самите плодове: краставиците, откъснати от засегнатите растения, са безвкусни и нямат характерния за растението аромат. Плодовете с променен цвят, пожълтели или побелели, омекнали или с петна от плесен трябва да се изхвърлят.
Как да се отървем от кубинската мана?
За да се ограничи развитието на болестта, е необходимо да се намали относителната влажност на въздуха и да се предотврати падането на капчици влага върху листата. Това се постига чрез разреждане на гъстотата на насажденията, намаляване на поливането и провеждането му през първата половина на деня, проветряване на оранжерията и др. По този начин намаляването на относителната влажност на въздуха ще забави образуването на зооспорангии, основният източник на инфекция през вегетационния период.
За да се намали разпространението на инфекцията, е необходимо да се отстранят първите заразени листа от растенията възможно най-бързо и незабавно да се поставят в найлонови торбички, за да се предотврати разпространението на гъбични спори.
Задаждане на краставици през май 2024 - кои са най-добрите дати
Мерките за предотвратяване на разпространението на болестта също включват:
- повишена вентилация за намаляване на влажността;
- поливане в основата на растението, като се избягва контакт с листата, капково поливане;
- пълно отстраняване на целия растителен материал в края на вегетационния период;
- ежедневна проверка и незабавно отстраняване на засегнатата зеленина и растения за унищожаване;
- практика на ротация на културите, при която растенията от семейство Тиквови не се връщат на едно и също място в продължение на две години.
Доказано е обаче, че редица сортове и хибриди имат, макар и непълна, но повече или по-малко достатъчна устойчивост на заболяването. Затова най-разумното решение е да се насочваме към такива видове краставици.
Методи за борба с кубинска мана по краставици
Препарати, съдържащи мед, са ефикасни срещу пероноспороза. Използването им е ефективно и безопасно в периода преди образуването на зеленината. Когато завръзите вече са се формирали, не трябва да се използват медсъдържащи препарати.
През вегетационния период химическата защита започва с превантивни третирания. При обработката се старайте да третирате старателно долната страна на листа - за целта използвайте прилепители Няколко дни след третирането мокрите петна по листата изсъхват. В зависимост от метеорологичните условия третиранията се повтарят след 5-10 дни. За да се предотврати развитието на резистентност (съпротивляемост) на патогена към използваните лекарства, е необходимо да се редуват и да се използват не повече от 2-3 пъти на сезон.
След прибиране на реколтата почвата се дезинфекцира с химикали за унищожаване на гъбичките, а в оранжерията слой от почвата с дебелина 5–7 см се отстранява и се заменя със здрав субстрат.