Брашнестата мана е проблем за всеки градинар. Опитните градинари, забелязвайки първите признаци на заболяването, веднага изваждат пакет сода за хляб от кухненския шкаф. Две рецепти, базирани на този продукт, ще бъдат от полза за всеки градинар през следващия сезон.
Още: Засадете ги в градината си и ще забравите за тях: Най-непретенциозните цветя
Още: Как правилно да поливате картофите: Запомнете няколко важни правила
Рецепти притив брашнеста мана
За да създадете първия състав, ще трябва да напълните подходящ съд с един литър вода и да добавите по една супена лъжица сода, растително масло и препарат за миене на съдове. Смесете добре всички съставки, след това изсипете сместа в бутилка със спрей и третирайте растенията, като първо разклатите сместа. Третирането се извършва ежеседмично, като се избира облачен, но сух ден.
Как да се справите с брашнестата мана по растенията?
Вторият лек се приготвя от пет литра вода, две супени лъжици сода и 20 грама сапун. Техниката на приготвяне е абсолютно същата: комбинирайте всички съставки, разбъркайте и изсипете в спрей бутилка.
Още: Как се приготвя перфектният тор от бананови кори?
Още: Какво правят хитрите градинари за буен цъфтеж на божурите
Разтворът може да се използва за пръскане на растения - за първи път преди цъфтежа, а след това още 3-4 пъти през интервал от седем дни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Царицата на градината: Хитрите градинари засаждат това цвете през май месец
Брашнестата мана е гъбично заболяване по растенията, причинено от микроскопични гъби от разред Erysiphales. Всеки растителен вид има свой собствен патоген на брашнеста мана. Например брашнестата мана по клена, причинена от Uncinula bicornis, няма да може да зарази дъб, тъй като това заболяване се причинява от друг патоген, Microsphaera alphitoides Griff. Основните симптоми на заболяването са бяло прахообразно паяжиново покритие, след това гъсто сивкаво покритие върху листата и зелените издънки. Плаката е повърхностно разположен мицел, върху който до края на вегетационния период се образуват тъмнокафяви или черни точки, които се виждат с просто око. През лятото се развиват няколко поколения от гъбичките, които заразяват все повече нови растения. По-точно, при идеални условия ново поколение се формира на всеки 10 дни. По този начин степента на развитие на гъбички от брашнеста мана зависи от това колко благоприятни са условията за нейното размножаване.
Мерки за защита срещу брашнеста мана: отстраняване на растителната маса (листа, повредени издънки), правилна грижа - редовно поливане, торене, микроторове, имуномодулатори (циркон, епин и др.), биологични продукти; пръскане с фунгициди.
Редовното поливане е необходимо за растенията, защото Брашнестата мана се развива при липса на тургор и по-често при засушаване, отколкото при излишна влага.
Още: Какво да сложите в дупката при засаждане на домати за богата реколта: Тайната е в този плевел
Още: 7 причини хитрите градинари да отглеждат латинки в двора си
Увеличете реколтата на краставиците с най-ефективния лек срещу брашнеста мана