Градинарите с опит знаят, че е време да започне подготовката за засаждане на зимен чесън, въпреки че все още е рано да се пристъпи към засаждането. Правилната подготовка ще помогне не само за отглеждането на големи глави чесън, но и да се избегне пожълтяване на перата. Ето какво включва подготовката за засажането на този зеленчук.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Подготовка за засаждане на зимен чесън
Започнете с избора на подходящо място за засаждане. Лехата с чесън трябва да е добре осветена. Важно е това да е място, където по време на валежи не се задържа вода и влага след топенето на снега.
Почвата трябва да е лека, плодородна, с добър дренаж. Също толкова важен момент е спазването на сеитбообращението. Чесънът ще расте добре след краставици, тикви и тиквички. Добри предшественици са грах, фасул, фасул и зеле (всяко).
Зимен чесън: Кога и как да го засадите и какъв сорт да изберете?
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Картофите, както всички други кореноплодни зеленчуци, не са подходящи като предшественик на чесъна. Чесънът не трябва да се отглежда след чесън или лук.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Важна част от подготовката за засаждане на зимен чесън е торенето на почвата. Добър резултат може да се получи, ако добавите 10 литра компост към 1 квадратен метър площ от бъдещите лехи. Прилага се и минерален есенен тор, съдържащ фосфор и калий. Нанесете приблизително 50-60 грама на 1 квадратен метър. Ако почвата е кисела, добавете доломит, вар, креда или дървесна пепел (400-500 гр на 1 квадратен метър).
Торовете се прилагат преди копаене, след което почвата се изравнява с гребло и редовете се маркират.
Преди засаждане, луковиците трябва да се прехвърлят в хладно помещение (3-5 ° C) и да се съхраняват 2-3 седмици. Чесънът се размножава със скилидки, единични скилидки и луковици.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
В зависимост от почвата и размера на посадъчния материал, разстоянието между растенията в един ред (при засаждане на скилидки) трябва да бъде 8-10 см, между редовете - 18-20 см. Дълбочината на засаждането им също е различна: от 5 до 8 см.
Дълбокото засаждане на големи и единични скилидки насърчава бързото вкореняване на растенията и ги предпазва от замръзване.
При засаждане на луковици разстоянието между редовете трябва да бъде 10-15 см, а в реда между растенията - до 2-3 см. Засадете ги на дълбочина 2-3 см и мулчирайте с торф или хумус със слой 1,5-2 см. Ако есента е суха, тогава, за да може чесънът да се вкорени по-добре, той трябва да се полива редовно.
15 златни правила за засаждане на зимен чесън, които всеки градинар трябва да знае