Отглеждането на едър и месес пипер е напълно възможно, ако знаете как да подмамите растението. Повечето градинари дори не осъзнават, че основният враг на големите плодове са допълнителните издънки. В случая пиперът изразходва енергия за страничните издънки, а не за пъпките и плодовете. Ето защо трябва да оформите храста.
Подмладяване на пипера за едри и месести чушки
След като растението достигне 25-30 см височина, отстранете върха. Това ще доведе до разклоняването му. Оставете 3-4 силни леторасти, а останалите откъснете. В периода на цъфтеж се отървете от първите пъпки - те забавят растежа на храста. Когато се появят яйчниците, оставете 2-3 чушки на всяка издънка и отстранете останалите. В противен случай всички плодове ще бъдат малки.
Засадете тези растения до пипера - реколтата му ще е 3 пъти по-богата
Вторият трик е контролът на температурата. Пиперът обича топлината, но ако дневната температура се повиши над +30 градуса, прашецът става стерилен и пъпките започват да падат. Покрийте лехата с бял агрофибър в горещо време и поливайте насажденията с топла вода вечер.
Третата тайна е добавянето на калций. Да, именно калцият, а не азотът прави чушките месести. В периода на растеж на плодовете веднъж на 10 дни прилагайте калциев нитрат (25 гр на 10 л вода). Това ще укрепи клетъчните стени и ще предотврати гниенето.
Четвъртата точка е мулчирането. Без слой слама или окосена трева почвата прегрява, корените страдат и чушките спират да растат. Мулчът задържа влагата и намалява температурата в корените с 5-7 градуса.
Последният щрих е поливането. Не трябва да изливате вода директно под стъблото. Разкопайте почвата в радиус от 15 см от храста и поливайте само тази област. Корените ще достигнат до влагата, ще започнат да се развиват и растението ще получи повече хранителни вещества.
Още за грижата за пипера
Систематичното торене е ключът към добрата реколта. Дефицитът на хранителни вещества води до "разтягане", забавяне на растежа и намаляване на добивите. Освен това слабите растения по-трудно устояват на различни заболявания. Независимо дали използвате индустриални торове или се опитвате да се придържате към органични, не забравяйте, че превишаването на дозата може да бъде вредно или дори фатално за растенията. На всеки етап от развитието си чушките се нуждаят от различни торове.
Не позволявайте почвата да изсъхне. Поливайте чушките сутрин между 9 и 11 часа или вечер с дъждовна вода или топла вода, като внимавате течността да не попадне върху листата. Правете това на всеки 4-6 дни в зависимост от състоянието на почвата. Уверете се, че не изсъхва и не хваща коричка.