Олеандърът е едно от най-популярните саксийни растения и освен това е доста здрав. Ако има топло, слънчево място и голяма саксия с добра почва, всичко, от което се нуждае, е достатъчно вода и тор, за да ни радва с буйния си цъфтеж.
Още: Най-красивите летни цветя, които издържат на жега
Все пак трябва да спазвате няколко основни правила, когато се грижите за олеандъра, за да растат растенията добре и да цъфтят обилно във вашия дом. Преди всичко избягвайте следните три грешки.
Прекомерно подрязване през пролетта
Ако подрязвате олеандъра твърде много през пролетта, вегетативният растеж ще се стимулира. Това означава, че растението се опитва да компенсира загубата на вещество, като произвежда силни нови издънки и пренебрегва образуването на цветни пъпки.
Въпреки това често се твърди, че олеандърът цъфти върху така наречената стара дървесина. Това не е вярно: новите издънки, които поникват отново след подрязване през пролетта, също цъфтят през същата година. Но най-ранните цветове на олеандъра се появяват върху старата дървесина, в краищата на издънките точно под старите цветни глави. Повечето любители градинари обаче не виждат този цъфтеж, тъй като отрязват старите цветни глави на саксийните растения по естетически причини най-късно през пролетта, когато извадят растенията от зимата.
Още: Ускорете плододаването на младите овощни дръвчета
Основното правило за олеандъра е: Не съкращавайте издънките от предходната година с повече от една четвърт до максимум една трета, в противен случай ще насърчите силен вегетативен растеж. Тогава цветовете се появяват късно и много рядко. Ако подрязването е твърде тежко, олеандърът може изобщо да не цъфти .
Без борба с люспести насекоми
Досега най-често срещаните вредители по олеандъра – освен отличителните жълти олеандрови листни въшки – са люспестите насекоми. Освен това са много по-устойчиви от обикновените листни въшки и трудно се контролират.
В много случаи заразяването се забелязва едва когато листата вече са покрити с дебел слой медена роса. На този късен етап първо трябва да отрежете силно олеандъра си, за да намалите заразата, преди да предприемете допълнителни мерки за контрол. След това заразата се третира два до три пъти с екологично чист препарат против насекоми на интервали от една седмица до десет дни.
Още: Красиви и вкусни, но капризни: 5 растения, които може би е по-добре да не засаждате
Продуктите на базата на портокалово масло се оказаха много ефективни. Естественото масло, съдържащо се в кората на цитрусовите плодове, разтваря защитните восъчни обвивки на люспестите насекоми и причинява слепването на дихателните им отвори (трахеите).
По принцип трябва да проверявате щателно вашия олеандър за заразяване на всеки две седмици, особено ако е бил заразен преди. По-специално долната страна на листата и по-младите издънки често са нападнати – дори когато олеандърът е презимувал. Колкото по-рано идентифицирате вредителите, толкова по-лесно ще се борите с тях.
Още: Градинарски трик с големи ползи: По-малко плевели, повече влага
Можете просто да изстържете отделни екземпляри с парче дърво с остър ръб или с нокът. Веднага щом насекомите бъдат отстранени от стъблата и листата, те умират, тъй като вече не са подвижни, след като развият черупката си. Като алтернатива можете да намажете насекомите с олио за готвене. Маслото блокира дихателните отвори и кара люспестите насекоми да се задушат.
Без чинийка за олеандъра
Олеандърът расте естествено в речни заливни низини и обича мокрите корени. В същото време той също се е адаптирал към редуващи се влажни условия и може да понася и сухи периоди. Кожестите листа също показват това. Олеандърът расте най-добре при постоянно, обилно водоснабдяване. В горещите летни дни това често е възможно само в ограничена степен, без да посягате към лейката няколко пъти на ден.
Още: Разсадът на доматите ви е слаб и дълъг? Засадете го ТАКА и ще берете с кофите
Ето защо по-високите чинийки са добър избор за саксийни растения: те могат да задържат относително голямо количество вода и благодарение на така наречения капилярен ефект снабдяват кореновата топка с вода през целия ден през дренажния отвор на дъното на саксията, дори и в летните жеги. Затова през лятото всяка сутрин поливайте своя олеандър толкова обилно, че и чинийката да се напълни с вода до ръба.
Още: Кои балконски цветя обичат слънце и кои – сянката?