Независимо дали в песто, на сандвич или в салата: дивият чесън (Allium ursinum) е изключително популярна култура в кулинарията, като е най-добре да се бере прясна и да се използва веднага. Тук ще ви кажем кога е най-подходящото време за прибиране на реколтата, как се бере пролетната билка и с кои други растения можете да я объркате.
Още: Продуктът, който никога не трябва да поставяте в хладилника – опасно е
Кога и как се бере дивия чесън
Дивият чесън образува гъсти килими от март до май, особено в светлите широколистни гори. Добре познатият и богат на витамини див зеленчук отдавна е изключително популярен в кухнята, където се използва по най-различни начини. Билката е намерила своето място и в домашната градина, където вирее в богати на хумус, влажни почви и полусенчести места под дървета и храсти.
Сочните зелени листа, които имат вкус на чесън, се събират до образуването на цветовете. Нарежете листата с остър нож или ножица. Берете само толкова, колкото можете да използвате пресни.
Трябва да знаете, че някои насаждения с див чесън се намират в светли широколистни гори, които са защитени. Затова внимавайте при събирането и не тъпчете по-големите растения и запаси.
Още: Зелената суперсила за вашето здраве: Яжте го всяка седмица
Веднага след като растението започне да цъфти – около средата/края на май – ароматът на листата се променя значително. Въпреки това, след като прибирането на листа приключи, можете да приберете цветните пъпки и цветовете. Имат и вкус на чесън и са подходящи за подправка. След цъфтежа листата умират напълно. Едва на следващата пролет пикантните листа поникват отново от малка, продълговата луковица.
Прибиране на див чесън: Внимавайте, има опасност от грешки
Трябва да се внимава при събирането на див чесън, тъй като той лесно може да бъде объркан с други растения като момина сълза. Прилика има и между есенния минзухар и арумника. Най-важната отличителна черта е, че само дивият чесън излъчва силен аромат на чесън – което се усеща особено при събиране и смачкване на листата. Другите, за съжаление, отровни растения го нямат. За разлика от момините сълзи, които поникват по двойки близо до земята без дръжка, дивият чесън образува отделни листа върху дълга листна дръжка.
Още: Левурда - как да консумираме дивия чесън
Как можете да използвате дивия чесън
Набраните листа трябва да се обработват възможно най-пресни. Могат да се използват като чесън, див лук или праз, но имат по-интензивен и пикантен вкус. Прясно нарязани, те вървят особено добре на сандвич. Листата на дивия чесън подобряват салати, тестени ястия, сосове и правят чудесен пикантен пълнеж за палачинки и други. Те придават на супите и яхниите силен вкус на чесън.
Белите цветя също облагородяват салати или зеленчукови супи, а също така са хубава декорация за храна. Можете да изсушите дивия чесън, за да го запазите, но трябва да очаквате загуба на вкус. Като метод за консервиране се препоръчва приготвянето му като песто от див чесън. В тази пикантна и популярна форма ароматът на див чесън се задържа дълго време. Подходящо е и замразяването на листа от див чесън.
Още: Смесете тази билка с ракия - чисти кръвоносните съдове и повишава имунитета
Маслото от див чесън остава свежо в хладилника за една до две седмици и може също да бъде замразено. За да направите това, просто омесете ситно нарязани пресни листа от див чесън в масло със стайна температура. Друг метод за консервиране на див чесън е накисването на листата див чесън в оцет и олио, което е чудесен начин да запазите типичния аромат.
За да направите това, поставете ситно нарязани листа див чесън и резен лимон в буркан с винт. Залейте всичко с фин винен оцет или зехтин, така че листата да са добре покрити. След две седмици можете да филтрирате оцета или олиото и да го бутилирате. Също толкова популярно, колкото маслото от див чесън, е солта от див чесън, която се използва за подправяне на месо на скара, тестени ястия и зеленчуци на фурна.
Още: Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат див чесън
Дивият чесън като лечебно растение
Дивият чесън става все по-популярен, тъй като билката има подобни ползи за здравето като чесъна. Стимулира апетита, понижава кръвното налягане и стимулира храносмилането. Листата могат да се използват за укрепващо пролетно лечение. Планирайте да използвате листата в кухнята възможно най-често – независимо дали като масло от див чесън, сол или пълнеж за палачинки.
Още: Сръбски учени: За здрав стомах яжте тази пролетна подправка