Черно гниене по ябълките: Признаци и как да се справите?

14 август 2023, 14:40 часа

Болестта на черното гниене при ябълките е причинено от гъбата Botryosphaeria obtusa. Всички сортове ябълки са податливи на него, но най-често се среща при McIntosh, Cortland, Empire и Northern Spy.

Още: Лунен градинарски календар за АПРИЛ 2025: Какви дейности и кога

Още: Най-дълго цъфтящи стайни цветя, които трябва да имате в дома си

Симптоми на заболяването

Болните части изглеждат като червеникаво-кафяви хлътнали области с грапава, напукана кора. Старите язви са сухи и изглеждат с мехури, белят се и разкриват подобни на черни пъпки структури, носещи спори.

Лезиите по листата започват като много малки лилави петна. Когато растат по-големи, има кафеникаво-кафяв център с по-тъмни полета и лилаво очертание. По плодовете ще забележите кафяви/загнили лезии.

Още: Сега е идеалното да засадите киселец

Още: Най-лесните билки за отглеждане от семена

Сладки ЯБЪЛКИ в домашната градина: Лесно е да се радвате на добра реколта

Цикъл на болестта

Черното гниене презимува в язви по крайници, клони, стволове и плодове. Спорите се освобождават рано през сезона и продължават да се освобождават през целия сезон. Конидиите се произвеждат през влажните периоди и се разпространяват от дъжд, вятър и насекоми. Пиковото отделяне на спори е през периода от четири до шест седмици след падането на венчелистчетата.

Заболяването предпочита по-високи температури, трябва да са над 9 градуса. Необходими са девет часа намокряне при температури между 20 градуса и 24 градуса, за да има инфекция на плодовете. Спорите заразяват листата, цветята, раните по клоните, края на чашката на плодовете и стволовете.

Още: Най- зашеметяващи храсти, които трябва да имате в двора си

Още: Съставките, които ще направят всеки тор по-ефективен

Болести по ябълковите дървета, за които да внимавате

Управление на щети

За управление на щетите отстранете мумифицирани плодове, мъртви дървета, мъртви или умиращи заразени крайници. Може да стартирате пълна програма за пръскане с предпазни средства в началото на сезона с продукти на основата на мед, вар-сяра или Daconil.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес