Оранжерията може да се използва за отглеждане на голямо разнообразие от топлолюбиви зеленчуци с дълъг вегетационен период. Но не само растенията се чувстват добре в нея. Разнообразие от вредители също обичат комфортни температури и влажност.
Защо огнищата на оранжерийни вредители са толкова опасни
Оранжерията е идеален дом за всякакви дребни насекоми. Осигурява им изобилие от достъпна храна и отлични условия:
Още: 7 фатални грешки при разсада на домати, които могат да ви оставят без реколта
- липса на валежи (поливането на корените може да се пренебрегне);
- повишена температура;
- липса на резки промени между деня и нощта;
- защита от естествени врагове.
Периодът на развитие от яйце до възрастно насекомо преминава многократно по-бързо, отколкото в открита земя. При това с минимална загуба на отделни екземпляри. Поради високата степен на оцеляване и съкратените периоди на формиране на следващите поколения, броят на вредителите може буквално да расте пред очите ни.
Чести "гости" в оранжериите
В защитена почва най-често се срещат листни въшки и белокрилки. Едно такова насекомо не причинява много вреда, но проблемът е, че стотици и хиляди вредители се появяват за кратък период от време.
Още: Най-добрите торове за малини: Съвети за богата реколта
Дори в неотопляеми оранжерии насекомите имат удивителна скорост на размножаване – белокрилките произвеждат 3-5 поколения годишно, а листните въшки 15-20 поколения. Листните въшки, в допълнение към всичко останало, също активно пренасят високопатогенни вируси, което допринася за разпространението на много опасни и практически нелечими заболявания.
Как да се борим с вредителите в оранжериите
Насекомите вредители често зимуват в оранжерии, ако растителните остатъци не се отстраняват през есента и не се извършва късно дълбоко копаене на леглата. Когато почвата и въздухът под заслоните се затоплят, те излизат от местата си за зимуване, хранят се с различни плевели и снасят първите си яйца.
Външните вредители се появяват малко по-късно, след засаждането на растенията, прониквайки през отворени врати и прозорци. След засаждане на разсад от домати, краставици и други зеленчуци, вредителите се преместват масово в техните храсти.
Още: Ефективни трикове на хитрите градинари, с които ще забравите за плевелите
Колкото и да е трудно да го забележите, не можете да пропуснете този момент:
- редовно проверявайте растенията (особено внимателно долната страна на листата и върховете на издънките);
- обърнете внимание на зони с променен цвят (светли или жълти точки, петна);
- можете да инсталирате маркерни капани или лепилни капани, които ще покажат появата на първите насекоми.
И при първите признаци е необходимо незабавно да се започнат мерки за ликвидиране. При много видове листни въшки развитието от яйце до възрастно насекомо става светкавично, само за 6-7 дни. Като отложите лечението до следващия уикенд, по-късно можете да намерите десетки пъти повече вредители. И през цялото това време те ще се хранят със сок от растения.
Методи за борба с листни въшки и белокрилки
Още: Тайната на успешното пресаждане: Ето как лесно да възстановите качеството на почвата
Въпреки някои предразсъдъци срещу химическите инсектициди, те остават най-ефективното средство за борба с вредителите. И напълно безопасен при стриктно спазване на инструкциите за употреба.
Дори в оранжерии инсектицидните обработки се извършват най-добре рано сутрин или късно вечер, когато слънцето не е толкова активно. Сутрин или вечер ларвите на листни въшки и белокрилки се хранят и се движат по-активно, което допринася за по-бързото натрупване на инсектицид в телата им.
Методи за борба с мравки
Не толкова очевидните вредители също обичат да се заселват в оранжерии: мравки. В някои ситуации те дори могат да се считат за полезни, но не и в случай на защитена почва. Мравките активно и съвсем „съзнателно“ разпространяват листни въшки по растенията, хранейки се със сладките им секрети (медена роса). В близост до колониите на листни въшки винаги можете да намерите няколко работни мравки, които събират захарни „продукти“.
Още: Кои цветя се засаждат до ягодите, за да отблъснат вредителите
Всички химически обработки на храсти и други методи за борба с вредителите може да са безполезни, ако мравките продължават да попълват своето „дойно стадо“ от време на време.
В оранжериите мравките могат да се заселят както директно в почвата върху лехите, така и под конструктивни елементи - основи, прагове, подпори на стени и рамки за легла. На сравнително чиста почва пътищата им са ясно видими, така че входът на мравуняка може бързо да се намери. След идентифициране на основните пътища на движение на мравките, в близост до тях се монтират водоустойчиви субстрати с гранулиран инсектицид.
Още: Лек срещу вредители: Полейте още сега почвата с това
Насекомите са привлечени от хранителния пълнител и умират след като изядат стръвта. Инсектицидът не се натрупва в почвата, ако гранулите са случайно разпръснати, а след известно време се разлага на безопасни съединения. Стръвта трябва да се постави, докато насекомите бъдат напълно унищожени.