Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 причини люлякът да не цъфти и какво да предприемем

28 април 2022, 11:50 часа

Мнозина с нетърпение очакват пролетта, за да се насладят на невероятния аромат на люляка. Но растението може да не започне да цъфти.

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Какви може да са причините люлякът да не цъфти?

1. Правилно садене

Люлякът не си пасва добре с всички храсти и дървета. Ако го засадите близо до горски плодове, тогава растението може просто да изпитва недостиг на хранителни вещества.

Не е най-добрият избор за съседи да му сложите туя, дъб и други дървета, в които структурата на кореновата система е подобна на люляка.

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук

2. Липса на подхранване

Не трябва да смятате, че не е нужно да харчите допълнителни ресурси за люляка: храстът няма да откаже щедро подхранване под формата на компост. Не забравяйте и за поливането.

3. Постоянно пресаждане

Някои любители градинари не дават на люляците шанс да се вкоренят в почвата. Затова те го пресаждат почти всяка година в търсене на по-добро място.

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Но люляците се нуждаят от няколко години покой, преди да започнат да цъфтят.

Ако засаждате за първи път нарциси и лалета, тези съвети са за вас

4. Качество на почвата

Люлякът няма да ви зарадва с обилен цъфтеж, ако не сте деоксидирали почвата. Ето защо не забравяйте за допълнителното торен под формата на дървесна пепел.

5. Издънки

Веднага щом забележите, че люлякът е започнал да пуска издънки, тогава те трябва да бъдат премахнати още в началото. В противен случай храстът ще трябва да изразходва енергия за хранене на младите издънки, така че растението просто няма да има ресурси за цъфтеж.

6. Късайте люляка правилно

Много хора искат да напълнят къщата с аромата на люляк, така че си берат огромни букети. Ако започнете да чупите клони, тогава следващата година не можете да очаквате цветове.

Нужно е да се чупят само цветовете.

Не си мислете, че след като често виждате представители на храста в природата, отглеждането му е лесно. За да сте късметлии, които могат да се насладят на красотата и аромата на люляка в двора си, трябва да се съобразите с посочените по-горе съвети. Така ще си гарантирате изобилен цъфтеж и невероятен аромат под прозирците на дома си.

Препоръчително е още при покупката на храстите да знаете в какъв цвят цъфтят, за да можете правилно да го подредите в градината си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес