Всеки градинар иска да получи богата реколта от своята градина и подхранва разсада с различни торове. Но не всички средства са добри, някои водят до обратен ефект.
1. Пресен лопен
Най-известният тор е оборският тор. Съдържа много хранителни вещества, които са необходими за растежа и развитието на културите. В пресния лопен концентрацията на полезни елементи е твърде висока. Ако поставите този ценен тор при корена, растенията ще получат химически изгаряния и ще умрат. Трябва да изчакате година или две, когато оборският тор се превърне в хумус, или разредете малко количество във вода, поливайте леглата с тази инфузия.
2. Калиев перманганат
Разтвор на калиев перманганат се използва за дезинфекция на семена, градински инструменти от спори на гъбични заболявания и други вредни микроорганизми. Някои градинари подхранват разсада с калиев перманганат. Не препоръчваме да правите това: калиевият перманганат е силен окислител, не може да се използва на кисели почви. На алкални е безполезен, тъй като съставът съдържа малка част от ценния калий, а манганът в тази форма не се абсорбира. По принцип, поливането на почвата е вредно, калиевият перманганат убива и полезните бактерии.
3. Дрожди
От невежество градинарите използват дрожди като тор. Но това не е правилно. Продуктът само стимулира растежа на почвените бактерии, не засяга растенията по никакъв начин. Трябва да се прилага заедно с пепел или органична материя. Освен това, по време на ферментацията, дрождите изразходват полезни вещества от земята (например калий и калций).
4. Сол
Дори опитни градинари използват сол срещу нахлуването на мравки, охлюви и други насекоми. Но ние ще ви разочароваме: “белият прах" не вреди на насекомите, но на растенията и земята - много. А също така, поливат площите с физиологичен разтвор, за да се отърват от плевелите. Вярно е, че зеленчуците там също престават да растат. Когато водата се изпари, на повърхността се образува кора, растенията получават по-малко влага и кислород. За щастие, ефектите от алкализирането на почвата могат бързо да бъдат елиминирани. Изкопайте проблемната зона, смесете с пясък или хумус.
5. Бананова обелка
Банановите кори са с високо съдържание на калий, фосфор и магнезий. Тези микроелементи са необходими за градинските растения като въздуха: те стимулират фотосинтезата, растежа, цъфтежа. Кората се използва в суха или натрошена форма. Често торът се хвърля в дупките при засаждане. Но бананите съдържат и вещества, които подкиселяват почвата, влошават вкуса на плодовете и увеличават риска от гнилостни заболявания. Като цяло методът е много противоречив.
6. Сода
Добавката за печене не носи никаква полза за растенията. Освен това, зеленчуците не понасят натрий - културите спират да се развиват. Някои градинари смятат, че содата за хляб помага за алкализиране на киселата почва. Но в този случай ще ви трябва много сода. По-безопасно е да направите това с дървесна пепел или гасена вар.