За да не се нагърбите с всички задачи подред с настъпването на лятото, е добре да си направите списък с най-приоритетните дейности.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Юни е един от най-натоварените месеци за собствениците на вили. Експертите са подготвили списък със задачи, които всеки собственик на къща трябва да изпълни, за да направи градинарството по-лесно и по-ефективно.
Докато се наслаждавате на работата си в градината, е важно да не забравяте за невидимите заплахи. Експериментирайте с нови сортове и култури, но внимавайте за плевели и вредители.
1. Започнете с подготовката и плевенето на лехите. Отстранявайте плевелите на равни интервали през целия летен сезон, за да предотвратите отнемането на хранителни вещества от култивираните растения. Препоръчваме ви да използвате култиватор, за да подготвите лехите за засаждане.
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Градина през ЮНИ: Градинарите съветват какво да засадите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
"Култиваторът осигурява щадящо обработване на почвата чрез фино разрохкване, без да преобръща слоевете. Този процес изравнява почвата, избавя я от корените и стъблата на плевелите и подобрява задържането на влагата и притока на въздух към почвата.
Обработката на ръка отнема повече време и изисква значителни физически усилия, докато използването на култиватор опростява процеса и намалява времето, изразходвано за обработката. Устройството е лесно за работа дори за крехки жени - теглото и управлението на култиватора не изискват големи усилия", обяснява експертът Александър Галкин.
2. Лов на вредители. Редовно проверявайте растенията за повреди. За превенция можете да пръскате растенията с настойки от билки (коприва, глухарче, живовляк) или разтвори на природни средства (зелен сапун, горчица). Ако е необходимо, използвайте инсектициди и фунгициди - те се борят с насекомните вредители и болестите по растенията.
Още: Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки
Още: Засаждане на разсад от домати: Как да изчислите правилно кога е най-подходящият момент за това
3. Птиците не са помощници. С началото на зреенето на плодовете и ягодите защитете реколтата от пернатите сладострастници. Използвайте мрежи, репеленти или други средства, за да предотвратите загубите на реколтата.
Юни е чудесно време да прекарате време на открито, наблюдавайки растежа на зелените си любимци. С грижи и внимание към вашия градински участък можете да постигнете отлични резултати, а в замяна да получите богата реколта и градина, на която ще се възхищават всички съседи.
4. Водата е източник на живот. През юни растенията се нуждаят от много влага. Поливайте ги ежедневно, като избягвате да поливате листата, за да предотвратите изгаряния и гъбични заболявания.
5. Подхранването е ключът към богата реколта. Подхранвайте зеленчуците и билките си с тор на всеки 2-3 седмици. Не прекалявайте, тъй като излишъкът от торове може да навреди на растенията.
6. Корените също искат да дишат. За да подобрите достъпа на въздух до корените, разрохквайте почвата около растенията след всяко поливане или дъжд. Това също така помага в борбата с почвената кора и спомага за абсорбирането на влагата.
7. Покриване на леглата с одеяло. Поставянето на органични материали (сено, слама, окосена трева) около растенията означава, че почвата е мулчирана. Така се задържа влагата и се предотвратява развитието на плевели. Мулчът също така предпазва корените от прегряване и подобрява структурата на почвата.
Грижа за градината през ЮНИ: Ето какво да не пропускате
8. Подредете по височина. По-високите растения (домати, грах, фасул) трябва да се привързват към подпори. Оформете храстите и дърветата, като премахнете излишните издънки - това подобрява светлината и вентилацията.
9. Отстраняване на излишните. Прищипвайте върховете на растенията, особено на доматите, краставиците и патладжаните, за да насърчите растежа на странични издънки. Премахвайте страничните издънки, за да насочите енергията на растението към образуването и узряването на плодовете.
10. Срязване и оформяне на растенията. Извършване на санитарна резитба на овощни дървета и ягодоплодни храсти, отстраняване на сухи и болни клони. Оформете короната на младите дървета, като им придадете спретната форма.
11. Пресаждане и засаждане. Юни е подходящо време за засаждане на топлолюбиви култури (краставици, тиквички, тикви) и за пресаждане на разсад от домати, пипер и патладжан в откритата земя. Опаковайте ги от студ, защото през юни все още са възможни нощни слани. Важно е да предпазите растенията от студа и да им помогнете да се адаптират по-бързо към условията на открития терен.
12. Планиране на нови насаждения. Началото на лятото е подходящо време да подготвите местата за нови насаждения от дървета, храсти или многогодишни цветя. Премахнете плевелите, прекопайте и наторете почвата.
13. Създайте килим от растения. За естетична тревна площ си струва да поддържате височината на тревата на 5-7 см. Косачката за трева или тримерът ще свършат работа. След косене оставете окосената трева на моравата като мулч.
14. Красотата изисква грижи. Отстранявайте увехналите цветове, за да стимулирате нови. Проветрявайте оранжерията редовно, за да избегнете прегряване - отваряйте вратите при слънчево време, а в горещите дни засенчвайте оранжерията с бял нетъкан текстил.
15. Поддържайте красиви лехите в градината и вилата си. Редовно поддържайте градинските си инструменти и оборудване. Почиствайте старателно градинските инструменти от почвата и растителните остатъци, заточвайте и смазвайте режещите части. Обслужвайте култиваторите, косачките, тримерите и другото градинско оборудване съгласно инструкциите.
Редовната и навременна поддръжка е ключът към красотата на вашата градина. Използвайте качествено и надеждно градинско оборудване, което ще улесни труда ви и ще направи работата ви в градината и зеленчуковата градина по-приятна.
Правилно подбраните инструменти ще ви помогнат да спестите време и усилия, както и да удължите живота на вашите растения. Добрата реколта идва при тези, които наблюдават растенията си, отчитат метеорологичните условия и състоянието на почвата, за да обградят парцела си с топлина и грижи.