Цените на хранителните продукти се повишават почти всяка година, поради което е необходимо да знаете как да отглеждате ядливи растения на закрито, за да се снабдявате с пресни продукти през цялата година. Не всички храни растат добре на закрито, но все пак има много зеленчуци, които могат да се отглеждат на закрито.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Изборът на най-добрите ядливи растения за отглеждане на закрито може да ви осигури органични продукти по всяко време, които ще обогатят трапезата ви и ще подобрят хранителния ви профил. Дори градинари с малък опит могат успешно да отгледат поне няколко пресни ядливи растения у дома за трапезата.
Още: Лесен експеримент за измерване рН на почвата
Възможно ли е да продължите да отглеждате храна и след края на вегетационния сезон и дори през зимата? Със сигурност е възможно. Изборът на подходящи растения, които понасят стайна светлина, е началото, но трябва да вземете предвид и размерите на растението в зряла възраст.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Отглеждането на царевица на закрито не е реалистично, но билките, зеленината, зеленият лук и много други растения ще се развият прекрасно. Сортовете джуджета и свръхджуджета често са най-добрият избор за по-големите растения. Преди да започнете, се запознайте с опаковките на семената, за да си осигурите достатъчно пространство и подходящи условия за отглеждане.
Съвети за отглеждане на храна на закрито
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Растенията имат много специфични нужди, за да цъфтят и плододават. Една от първите е температурата. Намерете място в дома, където температурата е около 20 градуса по Целзий. Има няколко сенколюбиви ядливи растения. Повечето растения се нуждаят от 6-8 часа пряка светлина дневно, въпреки че някои зеленолистни растения могат да се справят и с по-малко. Вкъщи стените и стрехите не позволяват на растенията да получат много естествена светлина за този период от време. Можете да оптимизирате излагането на външна светлина, като разположите растенията на прозорец със западно или южно изложение.
Добра осветителна уредба за растения с таймер е разумна инвестиция за домашните производители. Богата, рохкава почва е друго изискване. След като растенията започнат добре, изберете тор с удължено освобождаване или подхранване с оборски тор или компост, за да осигурите необходимите хранителни вещества.
Създаване на зеленчукова градина в кофа
Кофите са сравнително евтини и лесно достъпни. Те са идеални контейнери за по-големи растения, като например някои видове домати или чушки. На дъното на кофите трябва да се пробият 4-6 дупки за дренаж. Ако отглеждате на закрито, това може да направи нещата неудобни. Поставете кофите върху брезент или поставете всяка кофа в голяма чиния или подложка.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Алтернатива на кофите могат да бъдат саксии за разсадници. Не е задължително контейнерът да е скъп, но ще трябва да е достатъчно голям за едно зряло растение. Разсадът може да бъде засаден в картонени кутии за яйца или по-малки саксии. Стартирайте растенията с качествена почва за саксии или стартова смес за семена. Когато пораснат, разсадът може да се пресажда в по-големи съдове.
Най-добрите ядливи растения за отглеждане на закрито
Има много плодни растения, които се предлагат за отглеждане на закрито. Нарът джудже или банан, лимонът Майер, портокалът Каламондин, авокадото и някои по-малки сортове смокини ще осигурят плодове след няколко години. Ягодите са друг плод, който успешно се отглежда на закрито. Тези растения се нуждаят от близо 8 часа светлина и ще трябва да се торят ежегодно със специални растителни препарати, разработени за съответния сорт. Растенията, които се отглеждат от семена, са по-икономичен начин за отглеждане на храна на закрито. Много билки виреят добре на слънчев прозорец. Добри варианти са мащерката, босилекът, ментата и лукът. Зеленчуци като чери домати, някои видове чушки, марули, малки кореноплодни зеленчуци като моркови и репички и дори картофи ще растат добре при подходящи условия в помещението.
Още: Градинарство без вода: Как да се справяме в суша
Ето още няколко идеи за стайни растения в кофа:
- Зелен лук
- Чубрица
- Босилек
- Чери домати
- Някои люти чушки
- Репички
- Маруля
- Спанак
- Кейл
- Швейцарски манголд
- Чесън и лук