Повтарящата се игра с глава на футболистите по време на професионалната им кариера повишава риска от когнитивни увреждания в по-късен етап от живота им. Такива доказателства са открити от изследователи, изготвили проучване по поръчка на Английската футболна асоциация (FA).
Още: Роналдо подписва нов договор с Ал Насър, сметката му набъбва със стотици милиони
Още: С хеттрик: Борусия тотално надигра и накара Барселона да трепери до последно в Шампионска лига
Играта с глава във футбола - опасна ли е за здравето?
Независимото проучване е проведено от Университета в Нотингам, като обхваща 450 пенсионирани професионални футболисти на възраст над 45 години, пише "Ройтерс".
"Бившите професионални футболисти, които участваха в проучването, бяха помолени да си спомнят колко пъти са удряли топката с глава в един типичен мач и в една типична тренировъчна сесия: 0-5, 6-15 и над 15 пъти", се казва в доклада на проучването.
"... за тези, които си спомниха, че обикновено са удряли топката с глава 6-15 пъти на мач, беше установено, че е 2,71 пъти по-вероятно да получат резултат под тестовия праг при оценката на когнитивния статус, отколкото ... (футболистите), които обикновено са удряли топката с глава 0-5 пъти."
Още: Астън Вила помечта с фамозен обрат, но ПСЖ продължава приказката си в Шампионска лига
Още: Може ли Моуриньо да вземе най-важната битка с Галатасарай, въпреки че няма победа срещу "Джим Бом"?
Repetitive heading may increase risk of cognitive impairment in later life - FA study https://t.co/qflcVf8lwQ pic.twitter.com/2RiPWofna6
— Reuters (@Reuters) July 17, 2023
Още: Капитанът на Юнайтед: Разочарован съм от съотборниците си!
Още: Фен на Левски е ранен след сблъсък между ултраси на Лацио и Рома
Според проучването при бившите футболисти, които са насочвали топката в мач повече от 15 пъти, вероятността да получат резултат под тестовия праг е още по-голяма. Въпреки това изследователите признават, че методологията има няколко ограничения и че е необходимо допълнително проучване.
Първите резултати от проучването, публикувани през юни, установиха, че вероятността бившите футболисти да страдат от невродегенеративни заболявания е 3,46 пъти по-голяма.
Още: С Онана, без Онана... Юнайтед пак бе разкатан в отбрана
Още: Реал се измъчи срещу слабак, но запази мечтите живи
През април общият брой на ищците от група бивши футболисти и ръгбисти, страдащи от неврологични увреждания, нарасна до 380, тъй като те се присъединиха към колективен иск срещу съответните ръководни органи.
Мислят ли ръководните органи във футбола за здравето на играчите?
Футболистите твърдят, че ръководните органи на спортовете не са ги защитили от сътресения и несътресения, които са причинили различни нарушения, включително ранна деменция, хронична травматична енцефалопатия, епилепсия, болест на Паркинсон и моторна невронна болест.
ФА се стреми да намали потенциалните рискове за здравето и деменцията и миналата година одобри провеждането на изпитване за премахване на умишлената игра с глава в мачовете на ниво до 12 години.
Връзката между невродегенеративните заполявания и бившите професионални футболисти
"Това проучване е още една стъпка към разбирането на потенциалната връзка между невродегенеративните заболявания и бившите професионални футболисти", заяви главният изпълнителен директор на ФА Марк Булингъм.
"... Тъй като работим за по-доброто разбиране на медицинското изследване, ще продължим да играем водеща роля като ръководен орган в прегледа на безопасността на нашата игра и разглеждането на потенциалните рискови фактори, които могат да бъдат свързани с футбола."
Още спортни новини четете в Actualno.com!