Испания е шампион на ЕВРО 2024! "Ла Роха" разплака Англия на Саутгейт с гол в края (ВИДЕО)

14 юли 2024, 23:53 часа • 16737 прочитания

Испания е европейски шампион за рекорден четвърти път в своята история! На финала на ЕВРО 2024 в Берлин "Ла Роха" подчини Англия с 2:1. В герой за тима на Луис де ла Фуенте се превърна Микел Оярсабал, който се появи в игра от скамейката през втората част и реализира шампионското попадение в 86-ата минута.

Преди това Нико Уилямс откри резултата моментално след почивката. В 72-рата минута влезлият като резерва Коул Палмър възстанови паритета.

Испания пренаписа историята с титла на ЕВРО 2024!

Срещата стартира в спокойно темпо, без 100%-ови голови ситуации. В 12-ата минута Джон Стоунс се отчете с важна намеса, за да спре Нико Уилямс. След първия четвърт час тимът на Гарет Саутгейт се окопити и погледна към вратата на съперника. На терена властваше тактически сблъсък, а двата гранда не предприемаха рискове.

ОЩЕ: Ламин Ямал подобри рекорд на великия Пеле!

Испания Родри

Важна намеса на Родри, който се контузи

В края на полувремето испанците и англичаните вдигнаха оборотите. Стабилната им игра в защита обаче не позволи да се стигне до опасности. Малко преди почивката Карвахал сбърка и топката попадна в Хари Кейн, който стреля, но Родри се хвърли самопожертвователно и блокира шута.

Дуото Ямал-Уилямс с гол от съблекалнята!

Последва пряк свободен удар заради нарушение срещу Уолкър. Фоудън засече центрирането, ала опитът му бе спасен от Унай Симон. На старта на втората част Субименди замени принудително един от лидерите на "Ла Роха" - Родри. Въпреки това Испания вкара гол от съблекалнята. Ламин Ямал комбинира с Нико Уилямс, който прониза Джордан Пикфорд за 1:0. Секунди по-късно Дани Олмо остана на сантиметри от удвояване на аванса.

ОЩЕ: Грандиозен сблъсък на тактическо ниво през първото полувреме на финала на Евро 2024

Нико Уилямс

Хари Кейн бе сменен

В 55-ата минута Алваро Морато остана очи в очи с Пикфорд, но не съумя да вкара. "Ла Роха" продължаваше своя щурм, а Уилямс стреля извън целта. В 60-ата минута Хари Кейн отстъпи мястото си на златната резерва от полуфинала Оли Уоткинс. Белингам пробва късмета си и шутира в аут.

Коз на Саутгейт от скамейката изравни!

В 66-ата минута Джордан Пикфорд се намеси решително, за да избие удар на Ламин Ямал. Появилият се от скамейката Коул Палмър върна надеждите на Англия. Атакуващият състезател матира Симон с прецизен изстрел по земя, завършвайки атака като по учебник. В заключителната фаза на срещата Ямал направи огромен пропуск.

Оярсабал е златната резерва на Луи де ла Фуенте!

Той шутира с левия крак. Пикфорд обаче се намеси и се отчете с нова ключова проява. В 86-ата минута стражът на Евертън нямаше какво да стори, когато Оярсабал засече центриране на Кукурея и изведе "Ла Роха" напред. В 90-ата минута испанците изчистиха топката от голлинията и грабнаха рекордна четвърта европейска титла!

Съставите на Испания и Англия за финала на ЕВРО 2024

Испания: 23. Унай Симон – 2. Дани Каврахал, 3. Робин Льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея – 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 10. Дани Олмо – 19. Ламин Ямал, 7. Алваро Мората (К), 17. Нико Уилямс

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 11. Феран Торес, 12. Алекс Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи, 3. Люк Шоу – 7. Букайо Сака, 26. Кобу Мейну, 4. Деклан Райс – 11. Фил Фодън, 10. Джуд Белингам, 9. Хари Кейн (К)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 8. Трент Александър-Арнолд, 12. Киърън Трипиър, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън

Преди финала на ЕВРО 2024: Испания - Англия

„Ла Фурия“ ще търси рекордната си четвърта титла от континенталната надпревара, докато „трите лъва“ ще се опитат да завоюват първото си отличие. Тимът на Луис де ла Фуенте премина през по-трудни съперници дотук. Испания отстрани последователно Грузия, Германия и Франция, а в груповата фаза завърши пред Хърватия и Италия.

ОЩЕ: Нестандартни прогнози за финала на ЕВРО 2024 между Англия и Испания (ВИДЕО)

Евро 2024

Възпитаниците на Гарет Саутгейт са критикувани от мнозина заради страхливия футбол, който практикуват, но в полуфинала срещу Нидерландия показаха друго лице. Преди това англичаните завършиха на първо място в своята група „С“ само с една победа. В елиминациите те изхвърлиха от надпреварата Словакия, Швейцария и Нидерландия.

Финалът на Евро 2024 между Испания и Англия ще бъде предаван пряко в българския телевизионен ефир. Ако нямате възможност да гледате мача, то може да проследите Испания – Англия НА ЖИВО в спортната секция на Actualno.com.

ОЩЕ: Ключовите моменти във финала на ЕВРО 2024 между Англия и Испания (ВИДЕО)