Конгресът на САЩ предприе стъпка за прехвърляне на замразените руски активи на Руската централна банка в Украйна. Комисията по международни отношения внесе законопроект, който ще задължи администрацията на президента Джо Байдън да даде активите на Киев.
Белгия стана първата страна, която обяви, че ще даде на Украйна замразени руски активи. Междувременно страните от Г-7, сред които е и САЩ, обявиха, че докато Русия не изплати репарации на Киев, то държавите ще задържат стотици милиарди руски активи.
Междувременно Европейската комисия работи по предложение за обединяване на част от печалбите, получени от замразените руски активи, за да се помогне за възстановяването на Украйна след войната.
Още: Печалбите от замразени руски активи отиват в Украйна - ЕС е все по-близо до решение
Естония с важна стъпка
Същевременно Конституционната комисия на естонския парламент подкрепи законопроекта на правителството за използване на замразени руски активи за финансиране на Украйна, съобщи естонската обществена телевизия ERR на 7 ноември. Сега законопроектът ще бъде изпратен в парламента за първо четене. За да влезе в сила, той трябва да премине през законодателния орган и да бъде подписан от президента.
Снимка: iStock
Естонското правителство одобри проектозакона на 12 октомври с намерението да използва замразените в Естония руски активи за компенсиране на военните щети в Украйна. "Парите за компенсиране на щетите, причинени от Русия в Украйна, не трябва да идват само от данъкоплатците на други държави", коментира външният министър Маргус Цахкна.
По оценки на естонското правителство - след международните санкции срещу Русия в страната са замразени активи на стойност около 38 млн. евро.
Усилията на Запада за възстановяване на Украйна с руски активи
Киев и западните партньори отдавна обсъждат възможни методи за използване на около 300 млрд. долара руски активи, блокирани в западни сметки, за финансиране на Украйна.
Още: 300 млрд. долара руски активи за Украйна - САЩ и ЕС търсят начин как да ги прехвърлят
Според Financial Times лидерите на ЕС са се договорили да предоставят на Украйна печалбите, генерирани от 190 млрд. долара руски активи, държани в базиран в Брюксел депозитар за ценни книжа. Очаква се Европейската комисия да представи конкретно правно предложение в началото на декември.
Още: Собственикът на "Азовстал" осъди Русия за стотици милиони - и то не за съсипания металургичен завод