Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Владислав Горанов: Дефицитът в Бюджет 2025 може да е над 6%

15 декември 2024, 12:57 часа • 2138 прочитания

Бюджет 2025 не трябва да бъде подкрепен от депутатите. Най-голямата критика към предложения бюджет е, че не съдържа правдоподобни числа, особено в приходната част. В това бе категоричен по БНР Владислав Горанов от ГЕРБ, бивш финансов министър. От февруари 2023 г. той е санкциониран от правителството на САЩ по Закона "Магнитски" заедно с други, сред които  и лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски, за "участие в корупцията в България".

Присъединяването към еврозоната - под въпрос

Още: Дянков критикува Бюджет 2025: Еврозоната отива в далечното бъдеще

"Освен че има мерки, които няма да сработят, 7-8 млрд. лева от приходната част са пожелателни. Когато е толкова голяма разликата между възможните и пожелателните приходи, то на практика целият бюджет престава да е реален. С тези 7-8 милиарда, които аз не виждам, то тогава дефицитът въобще не е 3%, а отива на над 6% и тогава изобщо не можем да говорим за спазването на изискването за дефицит, за да отговорим на Маастрихтските критерии, за да можем да продължим присъединяването към еврозоната", смята той.

Още: КНСБ за бюджета: Увеличени заплати само за някои

Снимка БГНЕС

"Когато преди изборите Людмила Петкова спомена за потенциален проблем в бюджета, тя трябваше да го разкаже, за да може по-лесно да протече дебатът в следващите месеци и да имаме реална представа какъв е той. Накрая се наложи под натиска на времето и на обстоятелствата да бъде внесен законопроектът. Дори имаше изслушвания в парламента, когато на нея ѝ беше даден шанс да разкаже картината и да адресира проблема, но тя не го направи. ... Основната критика към Петкова е, че когато се идентифицира този голям проблем, тя се опита да го реши сама и не успя", смята той.

Наивно е да се разчита на данъчната амнистия

Горанов подчерта, че ролята на всеки финансов министър е "да пази фиска от народното представителство":

"В така предложените сметки личи една политическа неопитност. Не можеш да отваряш фронтове с толкова много съсловия едновременно и да очакваш политическа подкрепа".

Още: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%

"Струва ми се наивно да се смята, че ако някой е имал възможност и е декларирал, за да спази закона, но не е внесъл данъци, изведнъж само заради амнистирането на лихвите - ще ги внесе. Ако има действително такова голямо салдо декларирани и не внесени суми, къде е приходната администрация? Защо трябва да се амнистира нещо, след като в нейния инструментариум са всички възможни способи за събиране", посочи още той.

Според него с "малки изменения в Закона за публичните финанси да се дадат правила на поведение в следващите няколко месеца" и едно редовно правителство да може да направи "една смислена бюджетна рамка и по-честна от сегашната, дори това да е с риск за краткосрочно показване на по-голям дефицит, защото той е там, той е направен този дефицит":

Още: Защо държавата изведнъж се отказа да облага свръхпечалбите на банките?

"В член 87 от закона се дават правила на поведение, когато не е приет Бюджет, но липсват някои указания от типа какъв трябва да бъде размерът на минималните обезщетения за безработица, за детски добавки, за здравноосигурителната вноска и т.н.".

Борисов не е най-добрият вариант за премиер

Снимка БГНЕС

Владислав Горанов заяви, че ГЕРБ ще положат всички усилия, за да има редовно правителство и "нагласите са за сериозни преговори".

"Бойко Борисов е най-добрият вариант за премиер, но ако се стигне до друг вариант, задължително подобно правителство трябва да бъде лидирано от ГЕРБ", посочи още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес