Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна вдига лихвения процент до най-високия в Европа

03 юни 2022, 14:55 часа
Реклама

Централната банка на Украйна увеличи повече от два пъти лихвения си процент до 25%, което е най-високото ниво в Европа. Целта на този ход е да се забави нарастващата инфлация и да се предотврати по-нататъшен срив на валутата след руската инвазия през февруари.

От началото на войната много бизнеси бяха принудени да затворят, а ключови вериги за доставки са прекъснати. Световната банка прогнозира, че икономиката на Украйна може да се свие с до 45% през тази година.

Според централната банка на страната инфлацията - или разходите за живот - в Украйна се е повишила до 17% и е на път да достигне 20% през тази година.

Националната банка на Украйна заяви, че увеличението на основния лихвен процент - от 10 % на 25 % - ще помогне да се предпазят спестяванията на гражданите от това да бъдат „погълнати от нарастващата инфлация“. Местната валута украинска гривна е под тежък натиск от 24 февруари насам и рязко се срина. Според Киев вдигането на лихвения процент ще я стабилизира.

Това е първото увеличение на лихвите в Украйна след началото на войната. Банката сигнализира, че ще пристъпи към ново намаляване на процентите, след като инфлацията отново бъде овладяна.

По данни на Киевското училище по икономика артилерийският огън и въздушните удари са нанесли щети на инфраструктурата на украинските градове за над 100 млрд. долара, а 14 млн. граждани са били принудени да напуснат домовете си.

Според базираната в Киев инвестиционна банка Dragon Capital, за да осигури военната си защита и да подкрепи гражданите, които са загубили препитанието си, правителството бързо е увеличило разходите си, което е довело до нарастване на бюджетния дефицит с 27% на месечна база до 7,7 млрд. долара през май.

Банките също така бяха принудени да приемат, че заемите, отпуснати на предприятия в територии, контролирани сега от Русия, вероятно никога няма да бъдат изплатени. Това е още един огромен финансов удар върху икономиката на страната.

Износът на Украйна е напълно блокиран. Около 50% от световните доставки на неон, който е от решаващо значение за производството на микрочипове, захранващи смартфони и автомобили, се доставя само от две украински компании.

Освен това повече от 18% от световния износ на ечемик, 16% от царевицата и 12% от пшеницата идват от украинските полета.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес