Централната банка на Турция проучва евентуално въвеждане в обращение на банкноти с номинална стойност 500 и 1000 лири, обяви ръководителят на регулатора Фатих Карахан, пише бизнес вестник „Икономим“.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
„Дали има нужда от по-голяма банкнота или не, се разкрива в резултат на технически анализ, нашите звена работят по този въпрос, нашите разследвания продължават“, отбелязва Карахан. „Когато се вземе решение, то ще бъде споделено с обществеността“.
„Щетите, причинени от защитените депозити на валутния курс, са 833 милиарда лири“
Обяснявайки, че предвиждат постепенно намаляване на защитените депозити на валутния курс (KKM), Карахан заяви, че загубата, причинена от KKM, е записана в отчета за дейността на Турската централна банка и че тази сума не е покрита.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Снимка: iStock
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
„Загубата, дължаща се на защитените депозити на валутния курс, е 833 млрд. лири. Наскоро, тъй като обменният курс се повиши до разумно ниво и реалното поскъпване се увеличи, KMM не носи тежест. С други думи, плащанията по обменния курс не се извършват. Смятаме, че няма да има свързани с обмена плащания за сметки в KMM, открити наскоро, тоест през 2024 г. или през няколко месеца преди това, но някои сметки, открити през май 2023 г., имат дълги падежи, например някои са с падеж през май, а заради повишението на валутния курс миналото лято плащанията им се извършват сега, затова има някои, направени през първите 3-4 месеца на годината преди 2023 г.“
ОЩЕ: Инфлацията в Турция изненадващо се ускори, покори 18-месечен връх
В момента най-голямата банкнота в Турция е 200 лири (около 6,2 долара по текущия обменен курс на Централната банка). Когато тази банкнота беше пусната в обращение през януари 2009 г., пазарната ѝ стойност беше 131 долара. Съобщения за плановете на турските власти да въведат банкноти от 500 и 1000 лири периодично се появяват в местните медии след президентските и парламентарните избори, проведени през май 2023 г. Икономистите обясняват необходимостта от подобна мярка с високата инфлация и обезценяването на националната валута.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Според водещия икономист, ръководител на катедрата по финанси в Истанбулския университет Сабанчи Озгур Демирташ, въвеждането на банкноти с по-висока номинална стойност е необходимост в Турция в момента. „През 2009 г. нетната минимална работна заплата беше 527 лири. Като я изтеглите от банкомат, вие получавате максимум две банкноти от 200 лири. Останалата част беше допълнена с банкноти от 100, 20 и 5 лири. От януари 2024 г. нетната минимална заплата е 17 000 лири. На банкомата ще получите 85 банкноти по 200 лири. Нуждата от банкноти с по-висока номинална стойност е абсолютно необходима“, написа той в социалната мрежа X .