Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Таксата за боклука вече ще се изчислява според изхвърлените отпадъци

13 септември 2023, 11:01 часа • 5742 прочитания

Такса смет вече ще се изчислява по изхвърлените отпадъци, а не като процент от данъчната оценка на имота, както е в момента. Една от стъпките това да се случи на практика е Рамковото споразумение, което подписаха Националният статистически институт (НСИ) и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно

Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута

Споразумението беше подписано от доц. Д-р Атанас Атанасов, председател на НСИ и изпълнителния директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

“НСИ и НСОРБ имат дългогодишно сътрудничество и много добри партньорски отношения. Нашата съвместна работа е основана на принципа на симбиозата, в която и двете страни имат полза, общият резултат е полезен за цялото обществото“, заяви председателят на НСИ доц. Д-р Атанас Атанасов.

Още: През есента започва усилената работа по структурирането на Фонда за общински инвестиции

Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?

Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ

“Днес подписваме това споразумение за сътрудничество, с което НСИ ще предостави данни за броя на ползвателите на имотите - данни събрани от последното преброяване на населението. Тези данни са необходими на общините като част от общите данни, които те ще използват за разработване на нова методика за изчисляване на такса битови отпадъци, която би трябвало да влезе в сила през 2025г.”, обяви той.

Данните

Д-р Атанасов каза, че ще бъдат предоставени данни за всички жилища в страната, данни за жилищните сгради и данни за домакинствата и броя на членовете на домакинствата, които живеят в тях, но подчерта, че индивидуални данни няма да бъдат предоставени на общините. “След подписване на днешното споразумение между НСИ и НСОРБ всяка община трябва да подаде заявление по образец до съответното териториално статистическо бюро, в което се намира и по този начин общините ще получат необходимата информация за ползвателите на имоти”, обясни той, цитиран от БГНЕС.

Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета

Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева посочи, че е много удовлетворена от това, че заедно с техните партньори в лицето на НСИ имат възможността да подпишат настоящото споразумение. Тя уточни, че екипите от двете ведомства са работили много интензивно през последната година да разработят текста и модела на споразумението. “Подобно споразумение между общините и НСИ се изработва за първи път”, каза Георгиева и уточни, че по силата на действащото законодателство е било необходимо да се изработи такова споразумение.

Законът задължава

“Законът за местните данъци и такси задължава двете страни да се споразумеят, така че общините да могат безплатно и безвъзмездно да получават необходимата информация от НСИ, която ще им помогне да започнат плавния преход към изчисляване на такса “битови отпадъци” по нов модел като елиминират влиянието на данъчните оценки и преминат постепенно към изчисляване на количеството генерирани отпадъци на всяко домакинство”, подчерта тя. “Днес правим още една стъпка към промяната в начина на изчисляване на таксата битови отпадъци”, категорична е тя.

Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица

Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата

Още: Такса "Смет" в София остава без промяна

На база Рамковото споразумение, общините ще имат възможност да получават необходимата им информация от териториалните поделения на НСИ.

Общините ще имат възможност да получават и официални данни от преброяването на населението и жилищния фонд в България през 2021 г.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес