Световната банка планира да предостави на Северна Македония финансиране в размер на около 700 млн. евро за изпълнение на новата стратегия за сътрудничество 2024-2028 г. Акцентът ще бъде поставен върху засилването на конкурентоспособността на страната, развитието на човешкия капитал и укрепването на устойчивостта към изменението на климата.
За какво се дават парите?
"В стратегията се подчертава необходимостта Северна Македония да насърчава растежа за създаване на повече работни места в контекст, в който продължава да се разчита на микро- и малки предприятия с ограничен достъп до умения и финансиране, необходими за иновации и растеж на все по-конкурентните вътрешни, регионални и световни пазари. Липсата на достатъчно възможности за динамични работни места насърчава имиграцията, задълбочава демографските предизвикателства и възпрепятства подобряването на производителността, се посочва в изявлението на Световната банка.
Още: Северна Македония окончателно се отказа от въглищната енергетика
Според директора на офиса на Световната банка за Северна Македония и Косово Масимилиано Паолучи, за да се запази развитието на Северна Македония, приоритет е създаването на привлекателни работни места, особено за младите хора, а за целта трябва да се създадат условия частният сектор да бъде двигател на растежа и създаването на работни места.
Стратегията, както се посочва в съобщението, предвижда подновяване на усилията за насърчаване на по-голяма свързаност на страната с регионалните и световните пазари, за да се улесни търговията и достъпът до Европейския съюз.
За изпълнението на стратегията Световната банка планира да предостави финансиране в размер на около 700 млн. евро през следващите пет години, придружено от консултантски програми и техническа помощ.
Зеленият преход, се посочва в съобщението, ще получи значителен тласък и от увеличената подкрепа от Международната финансова корпорация (МФК), член на Групата на Световната банка.
Още: България и Македония през 2023 г.: Черни списъци и липса на защита за българите
Регионалният директор за Западните Балкани в МФК Никола Марчи смята, че включването на частния капитал в инвестициите във възобновяема енергия и енергийна ефективност е необходимо, за да се запази траекторията на устойчиво развитие на Северна Македония.