През изминалата 2023 г. починаха 21 милиардери от списъка на Forbes, включително бившият италиански премиер Силвио Берлускони, американският музикант Джими Бъфет, бизнес партньорът на инвестиционния магнат Уорън Бъфет - Чарли Мънгър, бизнесменът Мохамед Ал-Файед и др.
Още: Загубите от природни катастрофи през 2024 г. са стотици милиарди
Още: На първо четене депутатите решиха засега проблема с бюджета
Още: Ето го завещанието на Силвио Берлускони: Вижте къде отива всичко
Още: Въпреки политическата неразбория: Икономист смята, че от догодина може да въведем еврото
Още: Еврото пресече психологическа граница спрямо долара
Снимка: Силвио Берлускони, Getty Images
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът на КНСБ: Удължителният закон за бюджета не решава проблемите на хората
Още: Еврото остава близо до невиждани от години стойности спрямо долара
САЩ, Индия и Малайзия загубиха най-много милиардери
Тези 21 души са част от списъка, съставен от 2640 милиардери, които Forbes преброи, за да актуализира данните си. Деветима от тях бяха граждани на САЩ. Индия и Малайзия са единствените други държави, в които починаха няколко милиардери - трима индийци и двама малайзийци. Фармацевтичният предприемач Джао Нинг беше единствената жена милиардер сред тях - със състояние от 1,2 млрд. долара. Тя почина на 56-годишна възраст след двугодишна битка с рака.
Още: Богати, по-богати, Илон Мъск: През 2023 г. милиардерите на света са се замогнали още
Още: Депутатите засега закърпиха положението до приемането на бюджета за 2025 г.
Още: Франция е заплашена от ново понижение на кредитния рейтинг
Най-богатият сред починалите
Индийският магнат в областта на боите Ашвин Дани, който почина на 80-годишна възраст през септември, беше най-богатият от починалите тази година милиардери със състояние, оценявано на 8 млрд. долара. Той беше изпълнителен председател на Asian Paints, най-голямата компания за бои в Индия.
Други починали, чието състояние надхвърля 5 млрд. долара, са: бившият италиански министър-председател Силвио Берлускони (6,9 млрд. долара), съоснователят на Intel Гордън Мур (6,8 млрд. долара), магнатът в областта на недвижимите имоти Сам Зел (5,2 млрд. долара) и индиецът Мики Джагтиани (5,2 млрд. долара).
Средната възраст на милиардерите, починали през тази година, е 85 години, пише Forbes.
Снимка: Мохамед Ал-Файед, Getty Images
Почти половината от починалите бяха на възраст поне 90 години, включително египетският хотелиер и собственик на Harrod's Мохамед Ал-Файед, който беше на 94. Автомобилният бизнесмен Ред Маккомбс беше на 95 години, а индийският бизнесмен Кешуб Махиндра и заместник-председателят на Berkshire Hathaway Чарли Мънгър бяха двамата най-възрастни милиардери, които починаха - на по 99 години.
Последният, който почина, е Гастон Глок - австрийски инженер и изобретател на пистолета "Глок". Глок, който почина на 27 декември 2023 на 94-годишна възраст, започна кариерата си с проектиране и производство на пистолети за австрийската армия през 80-те години на миналия век. Към 2020 г. неговата компания Glock е имала пазарен дял от близо 65% от пистолетите в САЩ.
Още: От корнизи за пердета до оръжия: Какво ни завеща Гастон Глок?
Снимка: Гастон Глок, NEXTA/X
Джими Бъфет и Гордън Мур
Малцина можеха да предположат, че рок певецът Джими Бъфет, който през 1977 г. издаде албума "Margaritaville", ще стане милиардер. В края на краищата, той основа верига ресторанти и курорти, които до смъртта му на 76-годишна възраст през септември донесоха на краля на "чийзбургерите в рая" състояние, оценявано на 1 млрд. долара.
Гордън Мур, от своя страна, прави рискован залог, когато основава Intel Corporation през 1968 г. Под ръководството на Мур Intel успява да създаде нови технологии за компютърна памет и да превърне компанията в един от най-големите производители на полупроводникови чипове в света. Интелигентният инженер, известен със своя закон на Мур (според който броят на транзисторите в една схема се удвоява на всеки две години), почина през април. В края на 2022 г. той и съпругата му дариха близо 6 млрд. долара от богатството си за благотворителност, като голяма част от тях бяха предоставени от фондация "Гордън и Бети Мур". През 2009 г. двойката бе удостоена с медала "Андрю Карнеги" за филантропия. Бети почина на 95-годишна възраст в началото на декември.
Още: Топ 10 на най-богатите семейства в света