Имаме още няколко години (на разхищение), за да стигнем до гръцки сценарий. Но трябва да се организираме и да говорим за сериозни реформи. Това заяви бившия финансов министър Симеон Дянков относно държавния бюджет.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Няма да има сериозен разговор в парламента поне до януари за бюджетния дефицит. Сегашното служебно правителство трябва да предложи бюджет - това е позицията на Дянков, който обясни, че сега ситуацията е различна: Обикновено парламентът приемал нещо, финансовият министър след това казвал какво е възможно, сега е обратно - финансовият министър (Людмила Петкова) иска политиците да кажат "от какво да се отреже, защото сме на голям дефицит": Проблемът с бюджета е много сериозен: Говори Евгений Кънев
8 млрд. лева не ги изпълняваме, не харчим там, където трябва - например в инфраструктурни проекти (АМ "Хемус"), коментира пред БНТ Дянков ситуацията с бюджета. Хем сме на дефицит, хем не харчим за инфраструктура т.е. спъваме икономическото развитие - така бившият финансов министър вижда нещата с бюджета в момента.
Още: Данъци, валутен борд, национализация на пенсии: Говорене за черни сценарии за бюджетния дефицит
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Според Дянков е смислено да се говори и за неща като плоския данък - дали да се промени или не, като той не каза, че задължително плоският данък трябва да остане. Но няма как да сме в хроничен дефицит и да искаме да вдигнем данъците, предупреди той. И посочи, че минималната работна заплата (в администрацията) не трябва да се замразява, за пенсиите обаче била друга темата, защото в пенсионната система сме отдавна на зле (покриват се пенсии с текущи вноски от данъци, а не защото пенсионерите са натрупали "изработено" преди време и сега да го харчат).
Еврозоната - мираж засега
Дянков не вярва, че ще влезем в еврозоната през 2025 година. "Ако бюджетът за 2025 година е точно 3%, определено няма да влезем в еврозоната - тихо ще ни отрежат, ако е над 3%, шумно ще ни отрежат", каза бившият финансов министър. Той се обяви "за" бързо влизане в еврозоната, но трябва да сме готови - и като критерии, и като общество. Дянков изрази притеснение, че държавата не е обяснила както трябва защо България трябва да е в еврозоната.
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
За преговори за нови пари по Плана за възстановяване не се иска мандат, иска се за крайно решение - затова Дянков поиска служебното правителство да тръгва към Брюксел и да води преговори.
Още: Данъците, демографията и държавата в икономиката: Николай Василев повтори визията си
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите