Служебният министър на финансите Людмила Петкова призова парламентарните партии да разрешат на служебния кабинет да довърши преговорите с Еврокомисията по Плана за възстановяване. Тя обяви искането си на брифинг, на който представи проблемите пред съставянето на бюджета за 2025 г.
Още: НОИ откри процедура за избор на изпълнители по програмата за профилактика и рехабилитация
Още: Търговският баланс на България остава отрицателен
България е единствената държава, която нито е предала актуализиран план за възстановяване, нито е предала текстове по плана Repower, посочи Петкова.
"Искам да се обърна към политическите партии да се организира дебат в НС да се предостави мандат на служебното правителство да довърши преговорите с ЕС, тъй като средствата които ще загуби България са в размер на милиарди лева", призова тя.
Още: Експерти: Забавянето на решенията за ВЕИ ще струва на България милиарди
Още: Чуждите инвестиции в България намаляват драстично през 2024 г.: Данни на БНБ
Още: Повиши ли еврото цените в Хърватия и какво се очаква у нас: Анализ
Бюджет 2025
"Служебното правителство винаги е заявявало, че основният приоритет е провеждането на честни избори така и запазването на финансовата стабилност на страната и устойчивост на публичните финанси", подчерта тя.
Петкова представи резултати от анализ на публичните приходи и разходи за периода 2022-2024 година, които показва нарастване на разходите, подчертавайки, че този доклад е изготвен без никакъв политически елемент.
Още: Нов завой в курса на еврото спрямо долара
Още: Вреди за милиони при обществени поръчки разкри АДФИ
"Изводът, които може да се направи от анализа е, че темпът на нарастване на разходите значително изпреварва темпът на нарастване на приходите, включително приходите от Плана за възстановяване", каза Петкова.
Още: Финансовият министър: Промените по ПВУ трябва да бъдат пратени най-късно до 20 октомври
Още: Финансовият министър на Тръмп: Доларът ще остане световната резервна валута
Още: Еврото е близо до психологическа граница спрямо долара
"Целта на анализа е да се намерят факторите, които оказват влияние върху приходите и разходите, за да се набележат мерки, които да допринесат инвестиции при спазване на фискалната устойчивост ", посочи финансовият министър.
"Бюджетът за 2025 година следва да гарантира финансовата устойчивост на страната в средносрочна перспектива. В тази връзка трябва да бъдат намерени най-добрите решения. Служебното правителство изразява готовност за обсъждане с политическите партии, работодателите и синдикатите за намирането на най-добрите решения за България", добави Петкова.
Тя заяви още, че очаква най-късно през декември да бъде покрит инфлационният критерий за влизане в еврозоната.