Ще бъде ли приета България в еврозоната на 1 януари 2025 г.? Категоричен отговор на този въпрос не се чу от премиера Николай Денков, който за пореден път се включи на живо във Facebook, за да отговаря на граждани.
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ
Още: Проф. Ениманев: Влизането в Еврозоната може да доведе до пълзяща инфлация
Спира ни инфлацията
"Единственото, което ни спира, е по-високата инфлация, защото тръгваме от по-ниски доходи. Преди няколко дни имах възможност да се срещна с президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) – попитах има ли специфичен проблем за България. Тя ми каза, че всички работни групи са потвърдили за инфлацията - само по нея трябва да работим", посочи Денков.
С министъра на финансите Асен Василев се обсъжда какви мерки да се предприемат, за да спадне инфлацията по-бързо до нивата в другите европейски държави, заяви премиерът.
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Най-голямата пречка пред еврото за България: Анализ на икономиста Михаил Кръстев (ВИДЕО)
Възможни изключения
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Част от ниската инфлация в европейските държави идва заради бавните темпове на растеж. А при нас има по-бърз растеж, доходите са по-високи от инфлацията. Растежът ни е един от най-високите в ЕС през последната година – 2%. Единствено МФ позна какъв ще бъде", похвали се Денков.
Попитан дали може да се направи изключение от някои от критериите, както бе с приемането на Хърватия в еврозоната, премиерът отвърна: "Ако си изпълним ангажимента, няма да е нужно".
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара