Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румен Радев: БНБ успява да поддържа най-ниските лихви в Европа

03 декември 2024, 15:04 часа • 739 прочитания

Българската народна банка (БНБ) се е превърнала в много важен инструмент за нашата пълноценна европейска интеграция, сред най-стабилните в Европа е и успява да поддържа най-ниските лихви. Това заяви президентът Румен Радев на церемонията по встъпване в длъжност на Любомир Каримански, който положи клетва като член на Управителния съвет на БНБ.

Още: Цената на златото счупи нов рекорд

Още: Финансова (не)грамотност: Защо българите нe знаят как да инвестират в бъдещето си? Анализ на Георги Захариев (ВИДЕО)

"Българският лев е силен и стабилен"

"Вече в продължение на 20 години вие работите така, че българският лев да бъде стабилен и силен, нашият бизнес да се чувства спокоен, нашите инвеститори да се чувстват уверени, дори в такава сложна вътрешнополитическа обстановка", подчерта държавният глава, обръщайки се към управителя на БНБ Димитър Радев и неговия екип.

Още: БНБ съобщи колко е външният дълг на България

"Благодарение на вашите усилия може да се похвалим, че въпреки политическата нестабилност, нашата национална финансова институция е сред най-стабилните в Европа", каза още Румен Радев, цитиран от БТА и добави, че това е знак за голям професионализъм и всеотдайност.

Още: Столтенберг поема финансите на страната си

Още: "Райфайзенбанк" намали с 30% руския си бизнес

"Искам да ви поздравя, че сте пример в нашето общество на стриктно спазване на законността, за прозрачност във вашата дейност и за така важната независимост, която демонстрирахте в отговор на последните промени в Конституцията на България", заяви още Радев, очевидно визирайки отказа на ръководството на БНБ да участва в служебната изпълнителна власт.

Лихвите по жилищни кредити продължават да вървят надолу: Данни на БНБ

Още: След рязката промяна: Обрат в курса на еврото спрямо долара

Още: Кофас: DeepSeek разтърси финансовите пазари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес