Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рублата се срина рязко спрямо долара

30 декември 2024, 15:53 часа • 4078 прочитания

Обменният курс на долара спрямо руската рубла скочи рязко до почти 112 рубли на Московската борса само за 5 минути по време на търговията днес. Така за кратко време руската валута се обезцени с повече от 6%. Доларът започна рязко да поскъпва около обяд на 30 декември. Курсът на рублата преживя подобно дъно преди около месец. На 27 ноември курсът на долара достигна 114,7 рубли, а на еврото - 120 рубли. Това бяха най-високите стойности от март 2022 г. досега.

Парите за Украйна

Една от причините за рязката обезценка на рублата вероятно са отпуснатите 2,5 млрд. долара военна помощ и помощ в сферата на сигурността за Украйна обявена днес от отиващият си след 20-тина дни американски президент Джо Байдън. Парите са последната част от рамката от над 60 млрд. долара, която САЩ формираха и одобриха в края на април, 2024 година. 

Още: Рекорден пакет с оръжия от САЩ за Украйна: Байдън с новогодишен подарък

Съгласно официално съобщение на сайта на Белия дом, 1,25 млрд. долара ще са директна военна помощ за нуждите на украинската армия, а 1,22 млрд. долара се отпускат по Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна (USAI). В пакетите на USAI са включени дейности за обучение на персонал, разузнаване, оборудване, логистика и консултации, за да се подобрят отбранителните способности на Украйна. Там отиват и пари за киберсигурност.

Поевтиняването на рублата

Сегашното поевтиняване на рублата започна още в края на лятото. Тогава се понижиха и цените на петрола, което беше тежък удар за Русия, чиято основна експортна стока е именно петролът. Това оказа натиск върху руската икономика, която много експерти вече наричат „военна икономика“ и която изпитва сериозни затруднения заради високата инфлация.

Още: Руската централна банка призна, че инфлацията ще надмине очакванията

През последните 18 месеца руските власти рязко увеличиха разходите за отбрана в опит да спечелят предимство във войната срещу Украйна: от 2021 г. насам те са се увеличили повече от три пъти, а в бюджета за 2025 г. ще достигнат рекордните 13,5 трилиона рубли (около 102 млрд. евро) - с 25% повече, отколкото през настоящата година.

Някои наблюдатели смятат, че слабата рубла е в съответствие с плановете на руския диктатор Путин да увеличи държавните разходи. По-слабата рубла означава, че Кремъл може да разполага с повече средства в националната валута, тъй като Русия обикновено продава петрол и газ за чуждестранна валута.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес