Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин заобикалял санкциите през АЕЦ "Аккую": САЩ блокират руски милиарди, но Ердоган е пречка

03 февруари 2025, 11:30 часа • 1249 прочитания

Руски пари, преведени към Турция за изграждането на АЕЦ "Аккую", се оказаха в центъра на напрегната дипломатическа игра между Анкара и САЩ. Тъй като две от водещите американски банки - JPMorgan Chase и Citigroup - са управлявали паричните потоци в размер на над 5 милиарда долара (с обещание от Москва за още), във Вашингтон са следели изкъсо трансакциите и са установили, че атомната централа е била използвана, за да се заобиколят санкциите на САЩ срещу Руската централна банка.

Още: Ердоган благодари на Путин за приноса му за АЕЦ "Аккую" (СНИМКИ и ВИДЕО)

Сега два милиарда долара руски средства са блокирани в JPMorgan от страна на Щатите, но Америка не знае какво да прави с тях, за да не ядоса Турция, която все пак е важен партньор в НАТО, въпреки че не наложи санкции срещу Москва след нахлуването на силите на диктатора Владимир Путин в Украйна.

Путин и Ердоган се ръкуват, САЩ откриват схема

Всъщност огромните плащания от Русия към Турция са станали именно през 2022 г. - малко след началото на войната. Били са преведени в кратък срок за финансиране на проекта, подкрепен от издирвания от съда в Хага Владимир Путин. Той и турският президент Реджеп Ердоган обявиха тържествено откриването на АЕЦ "Аккую", а първият енергоблок заработи през декември 2023 г. Финансирането на централата идва от руския държавен атомен конгломерат "Росатом", като в целия процес е била включена "Газпромбанк", съобщава The Wall Street Journal.

Още: Орбан е отстъпил: ЕС ще успее да удължи санкциите срещу Русия и да запази замразените активи

Снимка: Getty Images

Следователи от Министерството на правосъдието на САЩ, натоварени да контролират "Уолстрийт", доста са се притеснили заради участието на JPMorgan Chase и Citigroup. Разследващите са установили, че Русия и Турция са използвали изграждането на обекта, за да заобиколят американските санкции - от Москва прокарвали милиарди долари през американските банки в приятелска страна, откъдето парите можели да финансират руски държавни инициативи.

JPMorgan и Citigroup не са обект на разследването. Въпреки това 2 млрд. долара от руските средства са блокирани в JPMorgan, след като правителството на САЩ спря част от банковите преводи. През 2024 г. американските прокурори са готвили опит да конфискуват парите на основание, че те са постъпления от избягване на санкции, пране на пари и банкови измами. Сумата обаче е била единствено блокирана, като това е станало в последния етап от управлението на Джо Байдън. Причината - Белият дом е искал да избегне разгневяването на Турция, пише WSJ в материала си от 2 февруари.

Още: Слухове в Русия: Колосът банка ВТБ е на глинени крака

Дилема пред Доналд Тръмп

Служител на администрацията на новия президент Доналд Тръмп е цитиран да казва, че правителството на САЩ ще продължи да преразглежда своите санкционни режими и ще действа срещу хора, които се опитват да ги заобикалят. Не е ясно обаче какво ще прави републиканецът с този казус. Нито дума няма от турското президентство, от Министерството на енергетиката на страната, нито от "Газпромбанк" и турската банка Ziraat.

Говорителка на „Росатом“ казва, че всички средства, отпуснати за атомната централа, са използвани за финансиране на проекта, заплащане на изпълнителите и други социални и финансови ангажименти в Турция. „Що се отнася до средствата, които са били несправедливо задържани чрез влиянието на трети страни, очакваме въпросът да бъде решен“, добавя тя.

Още: Замразяване на депозитите: Слухове в Русия

Снимка: Getty Images

Руската централна банка в действие - намира вратичка

Министерството на правосъдието на САЩ вярва, че заповедта за заобикаляне на санкциите е дошла от най-високо ниво в Москва и че ръководителят на Банката на Русия е изиграла важна роля. След като САЩ и съюзниците им замразиха валутните резерви на Руската централна банка през февруари 2022 г., директорът Елвира Набиулина заяви публично, че правителството ще оспори този ход в съдебни дела. Източници на американско издание посочват, че в частен план централната банка на Русия и две подкрепяни от държавата компании са получили инструкции от Кремъл да намерят начин Москва да вкара средствата в употреба. Задачата е била доста трудна. Прехвърлянето на долари по принцип изисква взаимодействие с американски банки, а на тях им беше забранено да извършват трансакции с Банката на Русия.

Още: ЕС прати на Украйна първи транш от големия заем, обезпечен със замразените руски активи

Набиулина и други висши руски служители обаче разработили възможен изход. Той минавал през структури, които Западът бе освободил от санкции, за да се увери, че световните пазари на енергия и храни няма да се сринат. Русия и Турция са се споразумели, че неподлежащата на санкции „Газпромбанк“ - банковото подразделение на руската държавна газова компания - ще отпусне около 9 млрд. долара на ядрената централа, изграждана от „Росатом“, която също не е подложена на санкции. По-важното е, че Банката на Русия тайно е щяла да финансира заема, а ядреният проект не е бил единствената цел.

 

Още: Руската централна банка призна, че инфлацията ще надмине очакванията

 

За Турция стимулът е бил да увеличи средствата във финансовата си система. По това време централната банка на страната заемаше долари от търговски банки, за да може да подкрепи лирата, без да повишава лихвените проценти в условията на галопираща инфлация.

Москва пък е искала да създаде доларов резерв, за да финансира руските интереси извън полезрението на Америка. Според плана на Москва ядрената централа би могла да предоставя долари на руски фирми, които също имат сметки в най-голямата турска банка - държавната Ziraat. Това би премахнало необходимостта от внасяне и изнасяне на пари в САЩ, което крие риск от разкриване.

WSJ намеква, че това може да не е изолиран случай, защото Русия изгражда десетки реактори в чужбина или плаща за тях, а също планира строежа на още много други, което е част от стремежа й да упражнява влияние чрез ядрената енергия.

Снимка: Getty Images

Още: Украйна вече получи 1 млрд. долара от САЩ, обезпечени с приходи от руски активи

Отначало планът е сработил. През лятото на 2022 г. "Газпромбанк" изпраща 3 млрд. долара чрез Citi към депозитите на ядрената централа в Ziraat. Малко повече от 2 млрд. долара минават през JPMorgan. След като алармите в Министерството на правосъдието на САЩ се задействат, американски служители се свързват с JPMorgan, за да блокират следващата партида от 2 млрд. долара, преди тя да достигне до Турция. Средствата са замразени.

Сирия - там, където САЩ не искат проблеми с Турция

Миналата година служители на Министерството на правосъдието искали да конфискуват парите чрез жалба за гражданска конфискация. Белият дом и Държавният департамент обаче били притеснени, че жалба, в която е замесена Турция, може да подкопае сътрудничеството с правителството на Ердоган във всички области - от обмена на затворници и борбата с тероризма до усилията за стабилизиране на Сирия и прекратяване на войната в Ивицата Газа.

Тук има още любопитни детайли - един от висшите лейтенанти на Ердоган, директорът на разузнаването Ибрахим Калън, е участвал в плащанията през 2022 г. По онова време Калън е бил президентски говорител и влиятелен съветник по националната сигурност. Сега той ръководи основната разузнавателна агенция на Турция. Тогавашният министър на финансите на Турция Нуреддин Небати също е бил ключов играч в трансферите.

Още: Путин каза и руската основна лихва не се вдигна въпреки растящата инфлация

Снимка: Getty Images

Падането на диктатора Башар Асад в Сирия при офанзивата на ислямистките бунтовници, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам", увеличи влиянието на Ердоган в Близкия изток. Вследствие на това САЩ са се опасявали, че Турция може да изпрати свои сили на територията, държана от подкрепяните от Вашингтон кюрдски бойци - Сирийските демократични сили. Анкара вече заплашваше няколко пъти, че ще разгроми тези сили - било то чрез пряка интервенция, било чрез поддържаната от турските власти Сирийска национална армия: Най-новото в Сирия: Страх от възраждане на ИДИЛ, властта притиска здраво подкрепяната от САЩ коалиция.

Приблизително по това време Белият дом е поискал от Министерството на правосъдието да спре плана за конфискуването на активите. Сега администрацията на Тръмп трябва да реши дали да възобнови делото. По време на първия мандат на републиканеца обвиненията, че турската държавна банка "Халкбанк" е нарушила американските санкции срещу Иран, бяха възпламеняваща точка в отношенията с Ердоган, припомня WSJ.

Още: ЕС: Пълна подкрепа за Украйна, руските активи остават блокирани до края на войната

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес