Министърът на финансите Асен Василев представи параметрите на бюджет 2023 г. след среща с ресорната парламентарна комисия. Проектозаконът е с дефицит, свит до 3%.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
„По договора от Маастрихт се изисква 3% максимум дефицит, но само когато се налага според икономическия цикъл. Иначе средносрочната бюджетна цел трябва да бъде единствено и само балансиран бюджет. Тоест колкото имаш, толкова харчиш.“ Това коментира пред БТВ проф. Даниела Бобева за проектобюджета.
Тя обясни, че това, което ние правим през последните три години, е доста погрешно. „В хубави времена, когато икономиката ти върви нагоре, ти трябва да правиш много нисък дефицит или дори излишък. Например, за миналата година ние сме от държави в Европейския съюз, които са на излишък. Когато говорим за дефицит, не трябва да го гледаме в един момент, а да го гледаме в тенденцията, а тенденцията беше след 2020 г., когато всички направиха големи дефицити, постепенно да намаляват“, заяви тя и добави, че ние това не сме го направили.
„Направихме друго - миналата година служебното правителство успя да потисне някои разходи и да постигне под трите процента, а при растеж три и нещо нагоре, така че да не героизираме трите процента дефицит“, смята още Бобева. Очаква се бюджетът да бъде готов и да влезе в сила от 1 август.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента