Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Президентът на Бундесбанк заговори за отмяна на "дълговата спирачка"

04 декември 2024, 11:05 часа • 653 прочитания

Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел призова управляващите в Берлин да смекчат строгите правила за разходите и държавния дълг, известни като "дългова спирачка", предупреждавайки, че най-голямата икономика в Европа е изправена пред "усложнена" и "слаба" перспектива.

Още: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната

Още: НОИ откри процедура за избор на изпълнители по програмата за профилактика и рехабилитация

В интервю за "Файненшъл таймс" Нагел посочи, че следващото правителство трябва да реформира "дълговата спирачка", която забранява на управляващите да поемат нов държавен дълг, който надвишава 0,35% от БВП през всяка една фискална година. Целта на подобно разхлабване на това правило е справянето с дългосрочните икономически рискове, пред които е изправена Германия, отбеляза той.

"По-голямо фискално пространство"

"По-голямо фискално пространство за справяне със структурните заплахи, свързани с увеличаване на разходите за отбрана и модернизиране на инфраструктурата на страната, би означавало много интелигентен подход", каза Нагел.

Още: Чуждите инвестиции в Германия са намалели драстично

Още: Търговският баланс на България остава отрицателен

Още: Чуждите инвестиции в България намаляват драстично през 2024 г.: Данни на БНБ

Коментарите на шефа на Бундесбанк са най-откровените досега за това как, според него, един бъдещ канцлер трябва да се справи с ограничената фискална свобода на действие на Германия.

Нагел посочи, че сегашната икономическа перспектива е дори "по-сложна", отколкото в началото на 21-ви век, въпреки че тогава безработицата беше много по-лоша, но по това време "нямаше геополитическа фрагментация и световната търговия растеше силно".

Икономиката на Германия на практика не е отбелязала реален растеж от втората половина на 2021 г. насам, като нейният доминиращ производствен сектор е под натиск от високите разходи за енергия и намаляващата конкурентоспособност, отбелязва "Файненшъл таймс".

Още: Бундесбанк с лоши новини за германската икономика

Още: Вреди за милиони при обществени поръчки разкри АДФИ

Още: Финансовият министър на Тръмп: Доларът ще остане световната резервна валута

Същевременно, завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом може да изостри тези предизвикателства, като новоизбраният американски президент заплаши с общи мита между 10 и 20% върху целия внос в САЩ, включително за този от ЕС и в частност от Германия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес