Европейската централна банка ще уведоми България днес, 26 юни, че страната ни още не е готова да се присъедини към еврозоната и да приеме единната валута от 1 януари 2025 г. Това съобщи брюкселското издание Politico, позовавайки се на свои източници.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
По-късно излезе официалният конвергентен доклад и на Европейската комисия, и на ЕЦБ, според който инфлацията остава единствен непокрит критерий. Страната ни обаче ще изиска извънреден доклад в края на 2024 година: Официално: Изпълнили сме 3 от 4 критерия за еврозоната. Какво следва?
Каква е причината?
Причината, по думите им, е неизпълнението на критерия за инфлация. Според Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната – годишната инфлация, измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), не трябва да е повече от 1,5 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация. Към края на май нивото у нас е по-високо от необходимото.
За април този индекс за България беше 2,5%. Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) годишната инфлация (спрямо същия месец на 2023 г.) е 2,7% - т.е. се е ускорила спрямо предходния месец. Общата годишна инфлация през май спадна до 2,3%, а месечната достигна отрицателната стойност от -0,2%.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
Още: Инфлацията отново се ускорява през май
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Припомняме, че България подаде заявление за влизане в еврозоната още през 2018 г., като първоначалният план беше страната ни да попадне в еврогрупата за две години. Впоследствие обаче срокът постоянно се променяше и сега целта е 1 януари 2025 г. Все повече експерти обаче посочват, че в конвергентния доклад, който Европейската комисия изготвя редовно за страните извън еврозоната, ще пише, че няма да сме готови.
Снимка: iStock
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
Служебният финансов министър Людмила Петкова каза преди дни, че страната очаква лошите новини от двата доклада - на ЕК и на ЕЦБ. България се готви да поиска допълнителна оценка за изпълнението на критериите за еврото към края на годината, когато ще е изпълнила изискването за инфлацията, посочи тя.
През май ЕК изготви прогноза за страната ни - ето какво гласеше тя: ЕК с нова икономическа прогноза за България: Близо ли сме до еврозоната?
Детайли - кога ще е следващата крайна дата?
Относно това кога страната ще приеме еврото, Politico припомня мнението на президента на еврогрупата Паскал Донахю, че България може да се присъедини към еврозоната по-късно през 2025 г.
Според експертите, цитирани от изданието, по-вероятно е това да се случи на 1 януари 2026 г., предвид техническите затруднения, свързани със смяната на националната валута в средата на годината.
Сред другите необходими условия за приемане на еврото е и въвеждането на законови промени. Днес Министерският съвет обсъжда на свое заседание законопроекта за въвеждане на еврото, за който вече протече обществено обсъждане. След това той ще бъде придвижен към гласуване в Народното събрание.
Още: Още една стъпка към приемане на еврото: Служебният кабинет ще обсъди ключов закон