Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-ниското ДДС няма да остане, синдикатите са против

06 декември 2021, 12:44 часа • 1204 прочитания

Синдикати и работодатели не можаха да се разберат по предложените промени в Закона за ДДС. Най-важната част от дискусията на днешното заседание на Тристранката бе дали да остане намаляването на ДДС от 20 на 9% за широк кръг от стоки.

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Намалената ставка бе приета миналата година, като мярка срещу COVID пандемията. С данък от 9% се облагат бебешките храни и пелени, автобусните превози, сервираните храни в заведенията и част от туристическите услуги, които бяха извън намаления обхват преди пандемията. С по-нисък ДДС са още доставката на книги и печатни материали и използването на спортни съоръжения. Планирано е преференциалната ставка да бъда запазена до края на годината, но от Министерството на финансите предлагат тя да бъда продължена до приключването на пандемията.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) подкрепят законопроекта, тъй като би спестил разходи на държавата. АИКБ одобрява и удължаването на срока за намалена ставка ДДС и предлага тя да остане постоянна за книгите, за да насърчи четенето. Трябва да бъде обмислен и по-нисък данък за ваучерите за храна.

От Българската стопанска камара (БСК), Съюз на стопанската инициатива и Българската търговска-промишлена палата (БТПП) също подкрепят промените в Закона за ДДС. От БСК предлагат храните и безалкохолните напитки също да бъдат с по-нисък ДДС. По думите на зам.-министъра на финансите Людмила Петкова това би струвало на бюджета 1,25 млрд. лева.

Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара

Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната

Синдикатите обаче не са съгласни с предложенията. Според Любомир Костов от КНСБ бизнесът може да бъде подпомаган през разходите, но не и през приходите на бюджета. Според двата синдиката до момента бюджетът е загубил 250 млн. лева, без да има пряк ефект върху покупателната стойност на населението. От КНСБ предлагат да има единна ставка на ДДС до 15%. От "Подкрепа" смятат намаляването на ДДС за ресторантите за "подарък, направен през данъчната система".

Какво се разбраха работодатели и синдикати за корпоративния данък и за акцизите, четете в EXPERT.BG.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес