Диктаторът Владимир Путин заплашва да повиши данъците на руснаците. По-рано този месец, още преди да спечели нов мандат, той повдигна идеята за "прогресивен данък", която със сигурност ще предизвика широко недоволство от страна на руските граждани.
Това е един от най-красноречивите признаци за затягането на финансовото положение, в което изпадна Москва заради подпалената през февруари 2022 г. война в Украйна, пише в свой коментар Лиън Арън от The Wall Street Journal.
Още: Путин чака да го преизберат и вдига основния данък, за да има за война
Войната струва 300 млн. на ден за Кремъл
Държавната хазна на Кремъл се източва от т.нар. "специална военна операция", както Руската федерация нарича агресивната си пълномащабна инвазия в Украйна. Тя струва около 300 млн. долара на ден - плюс мащабното превъоръжаване и западните санкции.
Путин се хвали с миналогодишния икономически растеж от 3,6%, но той се дължи най-вече на трилионите рубли, които Кремъл е хвърлил за военнопромишления комплекс. Този "бум" остави на заден план гражданската икономика, която е обременена от 16% основен лихвен процент на централната банка и от изтичането на млади работници. Те отиват или на военна служба, или започват работа в отбраната, или емигрират.
Още: "Заплахата е реална": Американски анализ прогнозира руска атака срещу НАТО
Снимка: Facebook.com/РИА Новости
Путин може да изпразни и последната каса
Руската каса за "черни дни" - Националният фонд за благосъстояние, който е на стойност 135 млрд. долара, притежава само 58 млрд. долара в ликвидни активи (долари, акции и облигации), а останалите са предимно в китайска валута и злато, пише WSJ.
Миналата година Путин изтегли 38 млрд. долара от фонда. Още едно-две посягания и той може да се изпразни.
Още: Путин убеждава войниците си, че няма да се бият с НАТО (ВИДЕО)
Промяна в системата на данъците
Руският парламент и правителството обмислят сериозна промяна в системата за подоходно облагане, като предлага прогресивна структура с по-високи ставки за най-богатите лица. Обсъжда се увеличаване на данъка върху доходите на физическите лица (ДДФЛ) от 13 на 15% за руснаците, които печелят над 1 милион рубли годишно (около 11 000 щатски долара), и от 15 на 20% за тези, които печелят над 5 милиона рубли годишно (68 хил. долара).
Това означава, че при доход от 7 милиона на година например ще трябва да платите 13% за първия милион, 15% за следващите четири милиона и 20% за следващите два. Сега, при същия доход, процентът е 13% за първите пет милиона и 15% за следващите два. Данъкът върху доходите на физическите лица върху тези 7 милиона днес е 0,95 милиона рубли, но ще бъде 1,13 милиона, обясниха по-рано през март от "Важные истории".
А ставката ще се повиши допълнително до 18% за доходи между 24 и 200 млн. рубли (между 261 хил. долара и 2,17 млн. долара). Значителен скок до 20% се предлага за лицата с доходи над 200 млн. рубли, но под границата от 500 млн. рубли (приблизително 6,8 млн. долара).
И накрая, за хората с най-високи доходи, надхвърлящи 500 млн. рубли, ще се прилага най-висока данъчна ставка от 25%.
След президентските избори в Русия се случват различни реформи. Когато Путин беше преизбран за миналия си мандат, той повиши възрастта за пенсиониране и увеличи ДДС от 18 на 20%, което доведе до съответно увеличение на цените на всички стоки.
Още: Връщането на смъртното наказание в Русия е в ръцете на Путин. Ще стегне ли възела? (ВИДЕО)