Вече сме в период, в който дефицитът е доста голям, но се предвижда той да се удвои като абсолютен размер – над 10 млрд. лева. Това обясни по БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
„Това изисква доста голям дълг, тъй като по него има да се правят и стари плащания. Той вече е и по-скъп, и лихвените плащания стават основна тема“.
Можем да влезем в новата година без бюджет, но това не е препоръчително, заяви експертът.
„Създава рискове за различните системи и слага всички на изчакване, включително местните власти, които не могат да си приемат бюджетите. Поставя под риск и баланса в бюджета, като изпраща сигнал към външните партньори, че в България има нестабилност за втора година и не може да се гласува дори основния закон. По-добре е да излъчваме други сигнали. Този път има и време. Ако има редовно правителство, то може да направи и корекции“
Дебатът за този бюджет ще бъде много труден, отчете Петър Ганев.
„Трябва да се върнем в едни по-консервативни рамки. Не е добре да приемем бюджет с дефицит от над 10 милиарда лева. Нормалните граници, към които трябва да се стремим са около 3%. Няма как да раздуваме дефицита и да спазим всички правила. Ще забравим за членството в еврозоната и ще влезем в дълъг период, през който се опитваме да спасим бюджетното салдо“.
Добро бюджетно салдо може да се постигне с приоритизиране на разходи и неагресивното им покачване, обясни той.
„Със сигурност ще има увеличение на социални разходи, но въпросът е кои да бъдат те. Не трябва да се раздава на калпак“.