Максималният осигурителен доход да се изчислява по специална формула според ръста на показатели като средната работна заплата, инфлацията и средния осигурителен доход. Това ще предложи Конфедерация на труда "Подкрепа“ на Министерството на финансите, предаде БНР.
Още: Ще достигне ли еврото 1,20 долара?
Още: МВФ предупреди, че търговската война заплашва финансовата стабилност
След среща на бизнеса и синдикатите с участието на премиера Николай Денков беше създадена работна група, която да определи механизъм за актуализиране на максималния осигурителен доход според ясни критерии. В бюджета за догодина е заложено той да бъде 3750 лева вместо досегашните 3400.
Още: По-висок осигурителен доход одобри бюджетната комисия в парламента
Максималният осигурителен доход трябва да достигне 8500 лева
От Конфедерация на труда "Подкрепа“ припомнят, че законовото изискване е максималната пенсия да бъде 40 процента от максималния осигурителен доход, което означава, че той трябва да достигне 8500 лева. Според експертните сметки на синдиката това може да се случи в следващите пет години.
Още: Goldman Sachs излезе с изненадващи прогнози за цените на златото и петрола
Още: Еврото стартира седмицата на невиждани от години нива спрямо долара
Затова въпреки че принципното становище на „Подкрепа“ е за премахване на тавана на осигуровките, от синдиката смятат, че ежегодното му увеличаване все пак е стъпка в правилната посока, но е само един елемент от осигурителната система. И че трябва да се актуализират и размерите на различни обезщетения, например тези за отглеждане на дете, както и на други, свързани с осигурителния доход на работещите.
Още: Причините да не печелим повече пари и кога приемаме еврото: Оценка на рейтинга
Още: Банките в България увеличават печалбите си
От синдиката предлагат различни варианти на механизъм за нарастването на максималния осигурителен доход. Единият е това да става според коефициент, представляващ средноаритметично от два индикатора – ръст на средната работна заплата и на инфлацията за отчетен период от 12 месеца. Друг вариант пък залага на прогнозни данни за ръст на тези показатели.
Още: Ще ни вземе ли ЕС парите от спестявания: Отговор от Европейската комисия
Още: Данъчни и митничари погват търговците на едро на алкохол и цигари